Connect with us

Aktuality

Históriu Piešťan chce zachovať na Facebooku

Published

on

Reklama

Ladislav Mušinský už zverejnil na sociálnej sieti desiatky raritných fotografií. Jeho cieľom je priblížiť dejiny mladým, ale aj získať ďalšie poznatky, pre svoje bádanie.

[singlepic id=47905 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Podieľal sa na knihe mapujúcej minulosť pošty aj ochotníckeho divadla. Na udalosti bohaté 20. storočie skúma z pohľadu obyvateľov Piešťan, zbiera ich spomienky a z jeho znalostí čerpajú aj odborníci. Najnovším projektom Ladislava Mušinského je facebooková stránka s názvom Piešťany – History.

Reklama

„Mám rád Piešťany a ich históriu. Mojím cieľom je zachovať túto históriu pre mladých,“ hovorí autor stránky a dodáva: „V mojich predstavách to bolo tak, že zavesím fotografiu s neznámymi Piešťancami a ľudia ich pomenujú.“

Zatiaľ to však takto nefunguje. Jeho príspevky síce užívatelia často označujú tlačidlom „páči sa mi“, ale v dopĺňaní prázdnych miest histórie mu príliš nepomáhajú.

Ladislav Mušinský si to vysvetľuje tým, že sociálnu sieť využívajú najmä mladí a „preto im nie je čo vyčítať.“

[singlepic id=47903 w=520 h=340 float=center]

 

Napriek tomu sa na spätnú väzbu nesťažuje. Iba za štyri týždne existencie stránky, ju medzi svoje obľúbené pridalo takmer 600 užívateľov. Niektorí z nich mu už poslali aj fotografie zo svojho archívu. Napríklad Peter Soukup našiel pohľad na zničený Kolonádový most z roku 1953, Milan Binčík pridal niekoľko záberov na členov piešťanských hudobných skupín a Martin Valo farebnú fotografiu hotela Lipa, ako si naň pamätá ešte veľa Piešťancov.

Zbierka Ladislava Mušinského je bohatá a fanúšikovia stránky Piešťany – History sa preto ešte majú na čo tešiť. Fotografie začal zbierať pri práci na knihe o dejinách ochotníckeho divadla. „Mojim zdrojom sú priatelia, ľudia ktorí boli ochotní tieto zábery poskytnúť. Mám to šťastie, že mám priateľov, ktorí v 70. a 80. rokoch v Piešťanoch fotili, sú to napríklad Janko Galo a Miško Masár, ale najmä by som chcel poďakovať Alexandrovi Urminskému, ktorý mi sprístupnil svoju obrovskú zbierku pohľadníc,“ hovorí autor stránky a dodáva: „Hlavným cieľom však je, aby ma fotografiami zavalili aj ostatní.“

Na Facebooku by vďaka jeho iniciatíve mohli vzniknúť obrazové dejiny Piešťany v 20. storočí. Pomôcť môže každý, stačí nazrieť do rodinných fotoalbumov, naskenovať zábery, na ktorých je naše mesto a poslať Ladislavovi Mušinskému. Autor stránky Piešťany – History je v prípade technických problémov ochotný fotografie sám naskenovať a vrátiť majiteľovi.

[singlepic id=47904 w=520 h=340 float=center]

 

Text: Martin Palkovič, foto: Piešťany – History

Populárne články