Úvod Aktuality Havrany zo sídliska plánujú presunúť k Váhu

Havrany zo sídliska plánujú presunúť k Váhu

REKLAMA

Kolónia havranov, ktorá už niekoľko rokov znepríjemňuje život obyvateľom sídliska Andreja Hlinku najmä hlasným krákaním v skorých ranných hodinách, by mala dostať iný domov 윈도우7 폰트 다운로드. Podľa stanoviska odborníkov sa mesto pokúsi, vytvoriť im nové podmienky na hniezdenie v inej lokalite, napríklad pri Váhu. Ministerstvo životného prostredia už na odstránenie zákonom chránených hniezd tohto vtáka udelilo výnimku Warlock Hack Download.

REKLAMA
Knebl
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Ako nás informoval piešťanský ornitológ Erich Kubica, zákon havrany chráni najmä preto, lebo ich hniezdiská neskôr na výchovu potomkov využívajú aj rôzne druhy dravých vtákov 삼성브라우저 이미지 다운로드. Na sídlisku však nie je takáto ochrana až tak nevyhnutná. „V predmetnej veci Ministerstvo životného prostredia SR vydalo rozhodnutie 11. augusta 2015 Naver tv cast high definition download. Toto rozhodnutie bolo doručené mestu Piešťany a v súčasnosti ministerstvo čaká na doručenie návratky od druhého účastníka konania, ktorým je SOS/Birdlife Slovensko,“ uviedol hovorca Michal Cákoci z Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky 픽미 mp3 다운로드. Rozhodnutie preto ešte nenadobudlo právoplatnosť. Ministerstvo ním podľa hovorcu povolilo výnimku zo zákazov podľa zákona o ochrane prírody na odstraňovanie hniezd a poškodzovanie alebo ničenie miesta rozmnožovania alebo miesta odpočinku havrana čierneho v meste Piešťany, medzi bytovými domami na ul Breathe download. A. Hlinku.

IMG_5413Podľa ochranárov by však mesto po zhodení hniezd malo vytvoriť vtákom lepšie podmienky na hniezdenie v inej lokalite sand. Ako ale uviedol zoológ Viliam Vongrej zo správy Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, nie je isté, či sa vtáky aj po odstránení hniezdísk nevrátia League of Legends. „Havrany v posledných rokoch čoraz častejšie vyhľadávajú na hniezdenie mestskú zeleň,“ uvádza. Podľa neho je príčinou najmä to, že v meste nemajú prirodzených nepriateľov, nemôžu ich ohrozovať ani napríklad poľovníci, preto sa tu cítia bezpečnejšie ako na poli Almind free download. Nemyslí si, že by havrany primárne vyhľadávali sídlisko kvôli potrave. Naopak, podľa neho si radšej zaletia na nejaké blízku roľu. „Oni aj v meste nazbierajú  nejakú potravu, ale celá kolónia sa v meste neuživí 신과함께 인과 연 다운로드. Preto sa kŕmia hlavne na poliach. Iná situácia je v zime, keď sa havrany zdržujú často v mestách aj kvôli potrave, ale tu sa jedná o jedince z Ruska a Pobaltia, ktoré u nás zimujú. „Naše“ hniezdiace havrany na zimu odlietajú skôr do západnej Európy. Túto problematiku by ale bolo treba riešiť komplexnejšie,“ vysvetľuje.

Havrany hniezdia v kolóniách a majú radi vzrastlé široko rozkonárené stromy, preto zhodiť hniezda nestačí, mesto by malo aj stromy orezať a suché konáre po zemi, ktoré slúžia vtákom na budovanie hniezd, presunúť do inej lokality. Ako vhodnú navrhli odborníci napríklad Lido alebo iné miesto pri Váhu.

Problematikou sa bude zaoberať i Komisia pre životné prostredie pri Mestskom zastupiteľstva na svojom najbližšom zasadnutí v utorok 8. septembra.Zasadnutie komisie je verejné.

-ad-

REKLAMA