Connect with us

Aktuality

Hasiči nacvičovali záchranárske postupy. Viete čo robiť pri preborení do ľadu?

Published

on

Reklama
Reklama

V posledných dňoch ste mohli v okolí Lodenice v Piešťanoch zaregistrovať prítomnosť hasičov. Nejednalo sa však o nehodu, pri ktorej by človek skončil v mrznúcej vode, ale o plánovaný nácvik s figurantom. Príslušníci hasičského zboru si skúsili rôzne spôsoby zachraňovania pomocou technických prostriedkov ako rebrík, lano, vrhačky alebo nafukovací chodník, ktoré by im pri reálnej situácii pomohli pri záchrane ľudského života. Viete ako postupovať v prípade, že by sa vo vašej blízkosti niekto preboril do ľadu?

IMG_8857_resize

„Jedná sa o cvičenie na zamrznutej vodnej hladine, pri ktorom skúšame rôzne prostriedky záchrany, ktorými disponujeme. Nácviku sa postupne zúčastnili všetky smeny a momentálne pri tréningu vidíte smenu A. V prípade, že sa preboríte do ľadu je dôležité zbaviť sa oblečenia, ktoré by vás mohlo stiahnuť pod vodu. Najdôležitejšie je udržať človeka nad hladinou pomocou lana, konáru, oblečenia, alebo trebárs hokejky, ak sa preboril pri hraní hokeja. Pri jeho záchrane je veľmi dôležité rozložiť váhu, ľahnúť si na ľad, ak je to možné, snažiť sa ho vytiahnuť a samozrejme privolať čo najskôr záchranu na číslach 112 alebo 150. Zásahy dnes trénujeme najmä preto, aby sme vedeli, čo by sa dalo najlepšie a najrýchlejšie použiť, ak by prišlo k reálnej situácii,“ povedal nám veliteľ družstva, nadporučík Martin Piškula.

IMG_8751_resize„Figurantom som sa stal dobrovoľne, pretože oblek je dosť malý a nakoľko som najmenší spomedzi našej smeny, zobral som to na seba. Toto je takzvaný suchý oblek, čo znamená, že je úplne nepremokavý a voda sa nedostane dovnútra. Vďaka tomu môžem vo vode vydržať pokojne dvadsať minút bez prestávok,“ prezradil figurant Rastislav Kuhajda.

Reklama

IMG_8939_resize
-lt/Foto: lt, Hasičský a záchranný zbor-

Populárne články