Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (49)

Published

on

Reklama
Reklama

Najkrajšie sviatky a tiež definitívny koniec roka s číslicou 2015 sa blížia, preto sme sa aj v našich správach venovali nielen Vianociam, ale najmä často skloňovanému návrhu budúcoročného rozpočtu piešťanskej samosprávy. Ten však zatiaľ pripomína, ako trefne poznamenal jeden z našich známych, manželku inšpektora Colomba – stále sa o nej hovorí, ale nikto ju ešte nevidel…

vydavky mesto PN podla kapitol 2009 - 2014Pripomeňme si teda tie najdôležitejšie a zaujímavé aktuality z uplynulého týždňa. Na Základnej škola Holubyho riešili závažný problém V jednom z pavilónov základnej školy zistili prítomnosť nebezpečných chemikálií, deti presťahovali do iných…. Na vine je zrejme nová podlaha v triedach, odborníci z nitrianskeho laboratória však ešte zisťujú presnú príčinu.

Skloňovaniu toho najdôležitejšieho dokumentu mesta sme sa venovali napríklad v článku Bude budúcoročný rozpočet Piešťan participatívny?, kde poslanec Peter Tremboš tvrdí, že určite nebude: „Pravidlá tvorby participatívneho rozpočtu sú jasne dané. Obyvatelia vyberajú z množiny konkrétnych projektov, kde sa rozhoduje o využití dopredu stanovenej časti rozpočtu o objeme 1 až 15-tich percent celkového objemu. ” Podľa neho tvorba a príprava participatívneho rozpočtu trvá približne rok a má päť základných fáz. Participácii obyvateľov na rozpočte sa venoval aj v prednáške pre tretí sektor odborník Michal Feik, avšak ako píšeme v článku Stretnutie o participatívnom rozpočte bolo rozporuplné. Aj kvôli tomu, že primátor, ktorý stretnutie zvolal, naň nakoniec poslal svojho zástupcu. Ten však tiež po hodine odišiel. Prítomní sa tak venovali tým témam, ktoré zaujímajú ich – ako plaváreň či zachovanie železničky. Že by bolo príčinou časového stresu druhého muža mesta aj to, že Viceprimátor Hynek kandiduje do parlamentu za Kollárovu stranu Sme rodina?

IMG_3808_resizeRozpočtu sa dotýkali i ďalšie články ako 60. ročník pretekov Okolo Slovenska by mohol vyvrcholiť v Piešťanoch či Výmena mantinelov na zimnom štadióne má stáť 75-tisíc, pretože v nich, samozrejme, ide tiež o financie mesta. Zamotanú situáciu sme sa snažili trochu osvetliť čitateľom v článku Kolotoč schvaľovania rozpočtu sa začal, zatiaľ to vyzerá až na ruské kolo, ale kvôli neustálym zmenám termínov, programov a materiálov, ku ktorému prichádza na úrade, sa nám to zatiaľ nedarí. Uvidíme, ako si s celou situáciou poradia členovia rady, lebo Mestská rada zasadne v utorok, rozpočet na programe ešte nemá. Potešila nás ale informácia, že Radničné noviny dostanú novú redakčnú radu.

Reklama

11870895_1007983585909045_8754119544277237049_nPriniesli sme ďalšie pozitívne správy, napríklad že Dokument o ceste troch kamarátov “Na Liberte k Jadranu” je hotový a tiež ako Dušan Matuška z OCTAGO získal Študentskú podnikateľskú cenu za rok 2015. Titul Mladá líderka získala Lívia Gažová potešila Piešťany ďalším ocenením. Od Nadácie Pontis sme zasa zistili, že Na Mape sociálnych inovátorov je viacero Piešťancov. Podporu a štedrosť domácich ocenili aj charitatívne organizácie OZ Pomoc ohrozenému dieťaťu ďakuje za podporu a Trnavská arcidiecézna charita, kde v zbierke potravín v Tescu Piešťanci prejavili v zbierke svoju štedrosť No a najviac sa potešili naši najmenší, keď Deti v Úsmeve navštívil Mikuláš už v predstihu.

Zo stránky ministerstva vnútra sme sa dozvedeli, že Obete domáceho násilia budú od nového roku chránené viac a zo správy polície informovali o úspechu kriminalistov: S drogami ich prichytili na diaľničnej čerpačke. V článku Polícia pátra po Kristiánovi Bartošovi z Piešťan sme oslovili verejnosť, aby pomohla nájsť len 17-ročného mladíka, ktorý odišiel z galantského centra Čistý deň bez dokladov, telefónu či peňazí.

IMG_3793_resizeV rubrike Koktail sme čitateľom oznámili, že Kamión do mesta privezie vianočnú atmosféru, čo sa viacerým diskutérom na našej Fb stránke nepáčilo, ale deti sa akcii zrejme potešia. Okrem pozvánok na podujatia, ktorých bolo tento víkend naozaj neúrekom by sme chceli dať do pozornosti aj tie, ktoré sa ešte len budú konať, ako napríklad podujatie Medzinárodného klubu žien PIWC – Vianočný charitatívny bazár PIWC pomáha už desať rokov a netradičná prehliadka v PiC-ku: Výstava fotografií predstaví významné roky v Čechách. Opýtali sme sa tiež, či Viete prečo slávime advent, čo tento sviatok znamená a kto vytvoril…a dali sme čitateľom vedieť o začiatku súťaže: Hľadá sa najkrajší vianočný výklad v meste.

V oblasti kultúrneho života môžete ešte stihnúť napríklad dnešný nedeľný program na večer: Romanika prinesie do centra ŽiWell energickú hudbu a ďalšie podujatia sa konajú budúci týždeň: Adka´s Art predstaví vo Fontáne Adkin čarovný svet, Cestovateľské kino „Island – živý živlami“ v PIC-ku už tento pondelok alebo Netradičné umelecké darčeky za „vianočné“ ceny opäť ponúkne Magna gallery.

12274235_1501497286846294_2803481717251978053_nHistóriu známych zrúcanín nájdete v článku Hrad Tematín v minulosti a dnes a svoje cestovateľské dojmy zo zaujímavej časti britských ostrovov zachytil náš čitateľ ako: Blog Branislava Gala: 7 dní v Írsku – časť 1.

Kategória Šport nebola až taká nabitá, ako obvykle, pretože niektoré kluby si vyberajú zimnú pauzu, ako napríklad Hádzaná: MHK Piešťany bude po prehre zimovať na treťom mieste a ŠK Kajak slávnostne vyhodnotil úspešný rok 2015. Darilo sa však halovým športom ako Florbal: Dorastenci úspešne na čele tabuľky, darí sa aj žiakom a ženám a Florbal: Pávi predviedli v Hlohovci strelecký koncert, či Basketbal: Čajky vezú z Turecka ďalšie cenné víťazstvo. Hoci vo včerajšom zápase s TOP mužstvom Slovenska naše čajky prehrali, predviedli však výbornú hru: Basketbal: Čajky napriek odhodlanému výkonu prehrali.

12339636_1231422030204965_6872434977545387819_o[1]Nezabudnite, že náš online maganzín je tu stále v Vami, aj na Facebooku a každý deň pre Vás prináša náš malý tím informácie zo života Piešťan a okolia. A ak náhodou nestihneme napísať o všetkom, čo sa u nás deje, budeme radi, ak nám pošlete aj Vaše príspevky na redakčný mail redakcia@pnky.sk. Vyhradzujeme si, samozrejme, právo uverejniť ich podľa obsahu a redakčného plánu. (A uvítame napríklad aj nových blogerov.)

Zatiaľ Vám želáme aspoň príjemné čítanie a krásnu adventnú a zároveň Mikulášsku nedeľu.

Za redakciu Adriana Drahovská

Foto: archív PNky, autori fotografií sú uvedení v jednotlivých článkoch.

Populárne články