Connect with us

Aktuality

Dubová v týchto dňoch takmer bez vody

Published

on

Reklama
Reklama

Potok Dubová je v týchto dňoch takmer bez vody. Môže za to rekonštrukcia prívodného kanála z násaviek vody z Biskupického kanálu pri Hornej Strede. Ryby zatiaľ ohrozené nie sú, problémom by však mohol byť prepad kanalizácie, ak by prišla búrka či výdatnejší dážď.

Podľa slov hospodára miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Martina Rajčana majú byť násavky vody do Dubovej odstavené od 25. do 28. apríla, kým neopravia prívodný kanál.

Martin Rajčan situáciu na toku monitoruje každý deň a podľa jeho slov znížená hladina zatiaľ nespôsobila problém s rybami.

Reklama

Iná situácia by nastala, ak by došlo k búrke, alebo výdatnejším zrážkam. Na potoku Dubová je totiž dlhodobý problém, keď pri výdatnejšom daždi dochádza na kanalizačnej výpusti pri ulici D. Tatarku k prepadu obsahu kanalizácie do vody potoka, keď mestská kanalizácia nestíha. Nejde pritom len o vodu z ciest a parkovísk, ale aj o splašky a fekálie. Túto situáciu sa za niekoľko rokov nepodarilo kompetentným vyriešiť a Dubovej tak pravidelne hynú ryby v hodnote tisícov eur.

Hospodár Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu po úhyne v roku 2018 ukazuje na príčinu opakovaných problémov.

Nedostatok vody bol aj pre iné dovôdy

Dubová má z hľadiska množstva vody aj ďalší problém. Niekto svojvoľne manipuluje s rozdeľovacími objektami, pričom opakovane dochádza k odrazeniu vody a jej presmerovaniu do Orvištského kanála.

Podľa rybárov je stavidlo na objekte pri vtoku do Orvištského kanála nefunkčné, možno aj zámerne poškodené a nedá sa s ním manipulovať. Myslia si, že by malo byť úplne zavreté a až v momente, keď si meliorácie či iné oprávnené subjekty spustia násavky vody z Váhu určené pre závlahy, by sa toto stavidlo mohlo otvoriť. Jedna násavka je primárne určená pre Dubovú, aby v nej bol dostatok vody.

Situáciu riešia so správcom toku, ktorým je Slovenský vodohospodársky podnik.

Foto: FB MsO SRZ Piešťany, -vv-

Populárne články