Connect with us

Aktuality

Úrad vlády dotáciu na hokejovú halu nepredĺži

Published

on

Reklama

Dotáciu vo výške jedného milióna eur, ktorú Úrad vlády poskytol mestu Piešťany na stavbu tréningovej haly Národného hokejového centra ešte 23. decembra 2013, musí mesto Piešťany vrátiť. Na včerajšom zasadaní mestského zastupiteľstva informoval poslancov Michal Hynek o skutočnosti, že Úrad vlády v liste zamietol žiadosť o predĺženie termínu na využitie finančných prostriedkov o ďalší rok. Podľa slov viceprimátora prebiehajú v súčasnosti rokovania so súkromným investorom, ktorý by financoval výstavbu.

IMG_2727_resize

Reklama

Snaha o výstavbu hokejovej haly prebiehala v horizonte celých dvoch rokov, ale mesto nemalo na začatie jej finálnej realizácie dostatok finančných prostriedkov. Pred voľbami v júni roku 2014 chcel premiér vyčleniť ďalších 500-tisíc eur, ktoré Piešťany nakoniec nedostali. Mesto neúspešne hľadalo súkromného investora na dofinancovanie výstavby už v minulosti. Radnica sa snažila o predĺženie termínu listami aj osobným stretnutím s predsedom vlády Robertom Ficom, ale ani opakované pokusy nepriniesli úspech.

„Dobre, musím sa na to pozrieť, lebo tam bol nejaký problém a nejaká lehota. Musím ale hovoriť s vedúcim úradu vlády. Viem, že ste dostali milión na výstavbu haly, boli nejaké návrhy, že to vraj neviete spotrebovať,“ reagoval predseda vlády Robert Fico pri stretnutí s Michalom Hynekom v júli.

Reklama

fico-21-640x427

Podľa posledných čísel zo začiatku roka 2015 bol predpokladaný rozpočet na realizáciu 1,98 milióna eur a ďalších 450-tisíc by si vyžiadali spevnené plochy a komunikácie. V súvislosti s novou halou boli veľkým otáznikom aj náklady spojené s jej prevádzkou, ktoré by muselo mesto hradiť z vlastných zdrojov. Schválené náklady, ktoré v súčasnosti mesto ročne vynakladá na energie hokejovej haly, sa pohybujú vo výške 200 000 eur.

Igor Federič, vedúci Úradu vlády Slovenskej republiky odôvodnil zamietavé stanovisko na základe §8, odstavec 4, druhá veta zákona č. 523/2004 Zbierky zákonov o rozpočtových pravidlách verejnej správy, kde sa uvádza: „Kapitálové výdavky možno použiť na určený účel aj v nasledujúcich dvoch rozpočtových rokoch po rozpočtovom roku, na ktorý boli rozpočtované.“ Vzhľadom na to, že dvojročný termín vyprší 31. decembra 2015, nie je možné uzavrieť dodatok o predĺžení dotácie.

-lt-

Populárne články