Connect with us

Aktuality

Dobrá novina – za vykoledované peniaze premenia púšť na záhradu

Malí piešťanskí koledníci vystúpili v piatok 6. januára na sviatok Troch kráľov v Kostole sv. Štefana aj v kaplnke Sedembolestnej Panny Márie u Jezuitov. Počas vianočných sviatkov koledovali tiež v domácnostiach. Vyzbierané peniaze z koledovania poputujú do Kene, kde pomôžu meniť púšť na záhradu. Projekt môžete ešte podporiť do pokladničiek v piešťanských kostoloch do nedele 8. januára.

Published

on

Reklama

Región Samburu na severe Kene je domovom pastierskych komunít. Samburijci žijú tradičným polokočovným spôsobom života, muži sa presúvajú z miesta na miesto podľa toho, kde sú lepšie možnosti na pašu pre ich dobytok. Ženy, deti a starejší zostávajú doma – pri maňatách.

Reklama

Charakter oblasti sa v posledných rokoch veľmi mení, zo savany sa stáva polopúšť. Počas období dažďov sa inak červenohnedá krajina krásne zazelená. Problém nastáva, keď dažde prídu v nepravidelných intervaloch, sú prívalové a krátke, alebo neprídu vôbec. Obrovské sucho, ktoré momentálne trápi celý región Afrického rohu, zasahuje až do Samburu.

„Ústredným projektom tohto ročníka je ekologické farmárčenie a komunitné záhrady v kraji Samburu. Projekt funguje tak, že sa vyberie skupina zástupcov z 3 farností Barsaloi, Lodungokwe a Tuum, kde pôsobí projektový partner Dobrej noviny. Každá skupina absolvuje trikrát týždňový tréning na organickej farme 3000 priateľov pri hlavnom meste Nairobi či na inej farme v regióne. Na tréningoch sa skupiny učia poľnohospodárstvu a pestovaniu ako takému, keďže tento spôsob obživy pre pastiersku komunity nie je bežný. Zoznamujú sa s technikami ekologického i organického rázu a jednoduchými tipmi, ako začať s pestovaním a starať sa o záhradu. Po tréningoch dostanú kúsok políčka vo farskej záhrade. O takto vytvorené komunitné záhrady sa starajú približne rok a pol a môžu si tak skúšať všetko, čo sa naučili a či im takýto druh práce vyhovuje. Stať sa z pastiera farmárom nejde zo dňa na deň,“ približujú organizátori Dobrej noviny.

Reklama

„Ďalej sa zoznamujú najmä s novými potravinami, a učia sa, prečo je dobré ich konzumovať. Samburijci tradične pijú najmä mlieko, kravie, kozie či na niektorých miestach i ťavie, občas zmiešané s krvou dobytka na doplnenie železa. Jedia ugali, niekedy so sukumou (zelenina podobná nášmu špenátu). Mäso iba počas slávností. Plodiny ako čerstvý šalát, kukurica, paradajka, uhorka, guava, citrón a iné sú stále novinkou. Vo výžive však predstavujú významnú pridanú hodnotu, najmä pre deti, ktorým zlepšujú a podporujú celkový vývoj,“ dodávajú organizátori.

Piešťanskí kolendíci sa tento rok zapojili na Štedrý deň do programu Živého betlehemu. Ďalej potom absolvovali koledovanie po domácnostiach. Pri týchto aktivitách sa im už podarilo vyzbierať niekoľko stoviek eur na podporu komunitných záhrad v Sumburu. Vo všetkých piešťanských kostoloch sú počas sviatkov k dispozícii pokladničky Dobrej noviny, z ktorých peniaze rovnako poputujú na podporu projektov v Keni. K dispozícii budú ešte do nedele 8. januára.

 

28. ročníku Dobrej noviny meníme púšť na záhradu

Populárne články