Connect with us

Aktuality

Dnes je deň melanómu. Znamienka vyšetrujú zadarmo

Published

on

Reklama

Preventívne prehliadky u kožných lekárov predchádzajú zákernému ochoreniu. Do Európskeho dňa melanómu sa 14. mája zapojilo 34 krajín, vrátane desiatok slovenských dermatológov. Medzi nimi aj MUDr. Lýdia Verešová.

[singlepic id=29240 w=320 h=240 float=left]„Melanóm je veľmi zákerná kožná rakovina, rýchlo sa šíri a metastázuje. V poslednom období je aj u nás dosť rozšírená,“ povedala Lýdia Verešová o chorobe, ktorej sa dá predchádzať.

Reklama

„Každý človek má po tele znamienka. Dôležité je všímať si tie, ktoré sa viac odlišujú,“ pokračovala. Je potrebné sledovať, či znamienka menia tvar alebo veľkosť, či svrbia alebo krvácajú. „Keď sú už v tomto štádiu je to veľmi nebezpečné. Pri akomkoľvek podozrení, treba ísť k lekárovi,“ upozornila dermatologička.

Európsky deň melanómu má na tento problém širokú verejnosť upozorniť. Vyšetrenia sú 14. mája zadarmo, ale bežne stoja okolo 6 eur a sú bezbolestné. Kožný lekár použije špeciálne upravenú lupu, cez ktorú sa na znamienko pozrie a posúdi jeho štruktúru. Na základe toho rozhodne o ďalšom postupe. „Dôležité je pozrieť kompletne celé telo, aj tie časti, ktorým ľudia nevenujú pozornosť,“ dodala Lýdia Verešová.

Reklama

Na rozdiel od zastaralých názorov dnešná medicína odporúča rizikové znamienka odstrániť, predchádza sa tým vzniku rakoviny.

Prevenciou proti vzniku melanómu je nevystavovať sa slnečnému žiareniu od 11.00 do 15.00 h a používať správne opaľovacie krémy. Ich výber záleží na fototype človeka.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články