Connect with us

Aktuality

Kvalitu vody v našich prírodných kúpaliskách nesledujú

Published

on

Reklama

Či je voda v jazerách v okolí Piešťan vhodná na kúpanie sa ľudia ani tento rok pravdepodobne nedozvedia. Už čoskoro začnú hľadať osvieženie pri bagroviskách v Hornej Strede, Drahovicach alebo v rieke Váh. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ)kvalitu vody v týchto lokalitách zväčša nemonitoruje.

[singlepic id=28808 w=320 h=240 float=left]Kúpajúcim sa pritom hrozia vírusy a parazity. Napríklad sinice môžu spôsobiť aj niekoľkodňové začervenanie pokožky.

Reklama

ÚVZ už vydal zoznam vodných plôch vhodných na kúpanie pre sezónu 2012. Najbližším jazerom, kam by sa mohli ísť podľa odborníkov Piešťanci okúpať je Zelená Voda pri Novom Meste nad Váhom.

„Zo spomínaných lokalít sa z hľadiska kvality vody na kúpanie orientačne sleduje len prírodná vodná plocha Horná Streda. Orientačný monitoring znamená, že nejde o pravidelný monitoring, ale o vyšetrenie 1 – 2 vzoriek vody počas kúpacej sezóny, ktoré zabezpečujú vzhľadom na návštevnosť lokality orgány verejného zdravotníctva,“ vysvetlila Lenka Šramková, hovorkyňa ÚVZ.

Reklama

Do pravidelného monitoringu sú podľa jej slov zaradené lokality, ktoré dlhodobo navštevuje veľký počet rekreantov. Kvalita týchto vôd je potom hlásená aj Európskej komisii. Ďalej informovala, že definitívny zoznam prírodných vodných plôch, ktoré budú odborníci pravidelne alebo orientačne monitorovať bude verejnosti k dispozícii v júni.

„Kvalitu vodných tokov z hľadiska požiadaviek na kvalitu povrchových tokov sleduje SHMÚ,“ odpovedala Lenka Šramková na otázku, či je na kúpanie vhodný Váh. Slovenský hydrometeorologický úradu zatiaľ na naše otázky neodpovedal. O tom, či nie je voda vo Váhu pre kúpajúcich sa nebezpečná, budeme informovať.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články