Connect with us

Aktuality

Deň boja za slobodu a demokraciu si pripomenuli na Námestí slobody

Published

on

Reklama

Vo štvrtok 16. novembra o 16. hodine usporiadalo Mesto Piešťany na Námestí slobody spomienkovú akciu pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu. V roku 2013 vďaka Občianskemu združeniu Pro Civitate pribudla na námestí priliehavá pamätná tabuľa s textom Slobodu dosiahneme hľadaním pravdy. Podobne ako osadenie tabule, ani štvrtková spomienka sa nestretla s veľkým záujmom. Zúčastnili sa jej asi tri desiatky ľudí vrátane piatich poslancov zastupiteľstva a pristavili sa niekoľkí okoloidúci.

Na úvod vystúpili žiaci zo Súkromnej základnej umeleckej školy v Piešťanoch spolu s pedagogičkami Ivetou Danielovou (spev) a Ivanou Rohárovou (husle). „Je to už dvadsaťosem rokov – v živote spoločnosti iba kvapka vody, v živote človeka je to vstup do zrelosti jeho osobnosti. Stál som práve tu, na Námestí Slobody, keď sa konal generálny štrajk v Československu. Boli sme tu viacerí, ktorí sme čítali plnému námestiu generálnu výzvu. To množstvo podpisov zo škôl, fabrík, závodov, prevádzok a úradov, to všetko boli začiatky demokracie, boli to vízie slobody. Ľudia sa hlavne zbavili strachu, volali po lepšom živote,“ prihovoril sa prítomným viceprimátor Martin Valo. Na záver predstavitelia mesta a verejnosť prešli k pamätnej tabuli, kde symbolicky zavesili veniec a zapálili sviečku.

Reklama

V novembri 1989 bývalo vtedajšie Námestie Dukelských hrdinov neraz preplnené. Ľudia sa tu stretávali, aby zmenili spoločenský systém. Bezprostredne po 17. novembri vznikli hnutia Verejnosť proti násiliu a Občianske fórum, ktoré položili základ politického pluralizmu. V decembri toho istého roka bola vymenovaná prvá federálna i slovenská vláda s prevahou nekomunistických politikov. Rezignoval komunistický prezident Gustáv Husák a za prezidenta bol zvolený Václav Havel.

Reklama

Netreba zabúdať, že 17. november je taktiež Medzinárodným dňom študentstva. Práve v tento deň roku 1939 vyšli študenti do ulíc Prahy, aby protestovali proti nacistickej okupácii. Reagovali tak na zastrelenie študenta medicíny Jana Opletala. Výsledkom akcie bolo 9 popravených študentov, zavreté všetky vysoké školy a viac ako 1 200 študentov bolo deportovaných do koncentračných táborov. Naopak, pokus študentov o zrušenie socializmu v roku 1989 už bol úspešný.

-vv; reprofoto: Eva Drobná-

Populárne články