Connect with us

Aktuality

Cyklokoordinátor: Trasa okolo železnice do Vrbového je reálna

Published

on

Reklama

Minimálna šírka cyklistického chodníka je 1,5 metra pre každý smer. Podľa Petra Klučku je možné ho postaviť aj pri zachovaní existujúcej železničnej trate, všetko však závisí od rokovaní.

[singlepic id=45462 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Po prijatí Národnej stratégie rozvoja cyklistickej dopravy ustanovilo ministerstvo za prvého národného cyklokoordinátora Petra Klučku. Vo funkcii je od začiatku augusta, ale už 31. júla bol na cyklojazde z Piešťan do Vrbového. Zoznámil sa tu s problematikou zamýšľanej výstavby chodníka, ktorý má kopírovať alebo nahradiť existujúcu trať.

Reklama

Tá ešte stále patrí Železniciam Slovenskej republiky. K plánovanému prevodu na Trnavský samosprávny kraj zatiaľ neprišlo.

„Po osobnej obhliadke považujem možnosť vybudovania tejto cyklistickej komunikácie za reálnu. Podľa môjho názoru je v danom priestore možné vybudovať cyklotrasu s minimálnou šírkou tri metre (t. j. 1,5 metra pre každý smer),“ konštatoval Peter Klučka.

Konkrétny termín prevodu majetku podľa jeho informácií nebol stanovený. „Kontaktoval som Železnice Slovenskej republiky  a predsedu Trnavského samosprávneho kraja so žiadosťou o podporu tohto projektu. Prostredníctvom novoustanoveného regionálneho cyklokoordinátora pre Trnavský kraj budem iniciovať pracovné stretnutie všetkých zainteresovaných s cieľom dospieť ku konkrétnym krokom v realizácii projektu.“

REKLAMA

bkk

Podľa zástupcov piešťanskej samosprávy je najviac problémovým úsekom železničný nadjazd nad diaľnicou, kam sa cyklochodník aj koľajnice nezmestia. Riešením môže byť tunel pod diaľnicou, cez ktorý vedie potrubie. Ťažkosti však môžu vzniknúť aj v ďalších miestach, kde nie je trať dostatočne široká. Nutnosť odkúpiť časti okolitých pozemkov, by tiež mohli realizáciu projektu pribrzdiť.

„Čo sa štátu týka, zámerom je podporiť budovanie cyklistickej infraštruktúry aj prostredníctvom eurofondov v budúcom programovom období (2014 – 2020). V súčasnosti prebiehajú rokovania s príslušnými rezortmi, ktoré budú mať na starosti jednotlivé operačné programy,“ uviedol cyklokoordinátor.

Prečítajte si aj: Cyklisti na ceste do Vrbového riskujú zdravie

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články