Connect with us

Aktuality

Chorobnosť na chrípku v posledných týždňoch presiahla úroveň epidemického prahu vo všetkých krajoch

Published

on

Reklama
Reklama

V uplynulom týždni bolo zaznamenaných 18 289 ochorení, čo predstavuje v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpnutie chorobnosti o viac ako o 58 percent. Z dlhoročných pozorovaní vyplýva, že chorobnosť zvyčajne dosahuje najvyššie hodnoty približne okolo 6. až 8. kalendárneho týždňa. V súvislosti s nárastom ochorení zdôrazňuje hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas význam prevencie.

Osobám vo zvýšenom riziku závažných komplikácií chrípky a osobám, ktoré s nimi žijú v domácnosti, alebo sa o takéto osoby starajú, sa odporúča očkovanie proti chrípke. U osôb vo veku 59 rokov a starších i osôb s vybranými chronickými chorobami sa odporúča aj očkovanie proti pneumokokovým invazívnym infekciám.

Chrípka leták

Ako znížiť riziko nákazy chrípkou
Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., hlavný hygienik Slovenskej republiky v súvislosti s preventívnymi opatreniami pripomína:
-vyhýbanie sa kontaktu s chorými osobami,
obmedzenie návštev priestorov s vysokou koncentráciou ľudí (divadlá, kiná, hromadné akcie a pod.)
-časté a účinne vetranie (doma, na školách, pracoviskách)
-dodržiavanie pravidiel zdravého životného štýlu: konzumácia pestrej stravy s dostatkom zeleniny a ovocia, pobyt na čerstvom vzduchu v primeranom oblečení, otužovanie,
-dostatok spánku a odpočinku.

Reklama

Umývanie rúk je základ
Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenia patrí dodržiavanie zásad osobnej hygieny, konkrétne časté umývanie rúk (po každom kýchnutí, kašľaní a vyfúkaní nosa) vrátane používania jednorazových vreckoviek a ich bezpečného likvidovania.

Očkovať sa dá aj počas chrípkovej epidémie
Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných a zimných mesiacov (október a november). Očkovať sa možno aj v čase zvýšenej aktivity chrípky, existuje tu však riziko, že očkovaná osoba môže ochorieť skôr, ako si stihne vytvoriť dostatočné množstvo ochranných protilátok. Ochranné protilátky si organizmus vytvára postupne, približne v priebehu 10 až 14 dní po očkovaní.

Chráňte seba aj ostatných
Pre chrípku aj akútne respiračné ochorenia platí, že ich treba vyliečiť doma a nechodiť medzi ľudí a ďalej šíriť nákazu. V prípade, že chorá osoba ide k lekárovi, je vhodné, aby si dala na tvár hygienické rúško, aby tak chránila ostatných pacientov.

Rizikové skupiny ľudí ohrozené chrípkou
Ochorieť na akútne respiračné ochorenia a chrípku môže každý. Priebeh môže byť ľahký ale aj ťažký a komplikovaný. Ťažší priebeh ochorení je väčšinou u detí a starších ľudí.

Do skupiny osôb s rizikom závažných komplikácií patria:
-tehotné ženy bez ohľadu na mesiac tehotenstva,
-deti vo veku od šesť mesiacov do päť rokov,
-staršie osoby,
-osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, obličkovými a imunitnými poruchami,
-zdravotnícki pracovníci.

-TS Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republik/Foto: archív-

Populárne články