Connect with us

Aktuality

Dnes si pripomíname svetový deň obezity – Ako jej predchádzať u detí?

Svetový deň obezity každoročne pripadá na 4. marec. Obezita je celosvetovo rozšírené chronické ochorenie. Spôsobuje vážne komplikácie zdravia, ktoré znižujú kvalitu života jednotlivca a v neposlednom rade zvyšujú náklady potrebné na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti. Veľká časť populácie si žiaľ osvojila nezdravé stravovacie návyky a sedavý spôsob života. Tieto rizikové faktory je potrebné eliminovať na celosvetovej úrovni, aby sa predišlo ďalšiemu zvýšeniu výskytu nadváhy a obezity u ľudí. V rámci osvety Úrad verejného zdravotníctva SR pripravil informačné príspevky, ktoré môžu pomôcť v predchádzaní a v boji s týmto problémom.

Published

on

Reklama

 

PODPORA ZDRAVÝCH NÁVYKOV U DETÍ

Rodičia dokážu u detí znižovať riziko vzniku obezity tým, že v rodine vytvoria podmienky pre formovanie zdravého životného štýlu. Deti zvyknú preberať návyky rodičov a preto je dôležité byť pre ne pozitívnym vzorom. Návyky znižujúce riziko vzniku obezity by si mali osvojiť všetci členovia rodiny, nielen deti.

Reklama

Pri prevencii obezity je vhodné sústrediť sa najmä na tieto oblasti životosprávy:

VÝŽIVA

✔️ Nevhodná výživa je počas detstva a dospievania jedným z hlavných rizikových faktorov pri vzniku obezity.
✔️ Deti ľahko ovplyvňuje marketing nezdravých potravín a sladených nápojov, tlak od rovesníkov ale aj skreslené predstavy o ideálnom tele. O týchto témach sa s deťmi rozprávajte.
✔️ Odporúča sa jesť najmenej 5 porcií ovocia a zeleniny denne. Riziko obezity znižujete tým, ak budete jedávať najmä zeleninu, strukoviny či ovocie, a zároveň sa budete čo najviac vyhýbať živočíšnym tukom a pridaným cukrom v potravinách.
✔️ Vyhýbať sa treba potravinám, ktoré majú vysoký obsah kalórií a minimum prospešných živín. Do tejto skupiny škodlivých potravín patria napríklad sladené nápoje, sladkosti, údeniny, vypražené jedlá či rýchle občerstvenie ako hamburgery, hot-dogy a langoše.

Reklama

POHYBOVÁ AKTIVITA

✔️ Deti vo veku 5 – 17 rokov by mali mať denne aspoň 60 minút pohybovej aktivity strednej alebo vysokej intenzity.
▪ Nízka intenzita: napr. bicyklovanie po rovine, jazda na kolobežke, skateboarde, presun peši do a zo školy, prechádzka.
▪ Stredná intenzita: napr. bicyklovanie v premenlivom teréne, korčuľovanie, rýchla chôdza, turistika, volejbal, joga.
▪ Vysoká intenzita: napr. atletický beh, rýchla cyklistika, športové plávanie, detská naháňačka, basketbal, futbal, hokej, tanec, rýchla chôdza do kopca.
✔️ Málo aktívne deti sa môžu ľahko dostať do začarovaného kruhu – nedostatok pohybu u nich prispeje k vzniku obezity a následne pre obezitu prestávajú vládať byť dostatočne aktívne.
✔️ Pravidelná fyzická aktivita má okrem znižovania rizika obezity aj ďalšie prínosy, napríklad zlepšuje celkovú kondíciu a zdravie kostí.

SLEDOVANIE TELEVÍZIE A ČAS PRED OBRAZOVKOU

✔️ Sledovanie televízie a čas pred obrazovkou (telefónu, tabletu, či iného zariadenia) je uznávaný rizikový faktor vzniku obezity.
✔️ Tieto aktivity podporujú sedavý spôsob života. Sedením pred obrazovkou dieťa aj rodina prichádzajú o čas, ktorý mohli stráviť aktívne, napríklad prechádzkou či športom.
✔️ Problémom času stráveného pri obrazovke sú aj rôzne reklamy na nezdravé jedlá a nápoje, ktoré nepriaznivo vplývajú na stravovacie návyky detí.

ZDRAVÝ SPÁNOK

✔️ Je dokázané, že existuje vyššia pravdepodobnosť zvýšeného BMI u ľudí, ktorí majú zlú kvalitu spánku.
✔️ Deti, ktoré málo spia, môžu mať na ďalší deň menej energie a tým je obmedzená ich fyzická aktivita počas dňa.

Zdroj: ÚVZ SR

Populárne články