Connect with us

Aktuality

Ceny primátora sú rozdané, slávnostný ceremoniál verejnosť neprilákal

Published

on

Reklama
Reklama

Kultúrno-spoločenské centrum Fontána sa dnes 21. marca popoludní zaplnilo významnými osobnosťami, ktoré v uplynulom roku reprezentovali mesto Piešťany v rôznych oblastiach. Primátor Miloš Tamajka ocenil napríklad Medzinárodný filmový festival Cinematik, Pavla Kaňuščáka, Martu Moravčíkovú a v oblasti športu si ocenenia Najlepší športovec odniesli Alexander Bóri, Jozef Metelka, Piešťanské Čajky a tiež dlhoročný tréner Miroslav Masár. Návrhy komisií na Mimoriadne ocenenie za komunitné aktivity a na Kultúrnu osobnosť roka primátor neakceptoval. Ceremoniálu sa zúčastnili prevažne sami ocenení, či ich blízki a i keď bolo podujatie voľne prístupné verejnosti, obyvatelia mesta sa ho vo väčšom počte nezúčastnili.

IMG_2856_resize Medzinárodnému filmovému festivalu Cinematik bola udelená cena za Kultúrny počin roka 2015. Z organizačného tímu prišli cenu prebrať Vladimír Štric, Peter Konečný a Tomáš Klenovský.

„Túto cenu si veľmi vážim a odzrkadľuje to asi najviac veľmi pozitívny vzťah, ktorý máme k mestu Piešťany. Sme tu veľmi radi a tento vzťah sa za tie roky pretavil do toho, že dnes robíme jeden z najvýznamnejších filmových festivalov na Slovensku, tak si držme palce, aby sme v tomto trende pokračovali,“ povedal o ocenení výkonný riaditeľ festivalu Cinematik Tomáš Klenovský.

„Ocenenie nás samozrejme veľmi teší, pretože mesto je pre nás najprirodzenejší a najbližší partner. Pravdu povediac, neviem si predstaviť, že by sme festival robili bez toho, aby sme našli podporu u primátora, poslancov a komisií, teda celej exekutívy mesta. Pre nás je to určitým spôsobom zadosťučinenie a ohodnotenie za to ako festival robíme. Podľa môjho názoru je to aj ocenenie za to, že sme sa stali súčasťou mesta, súčasťou života v meste a prinášame mestu Piešťany nejakú pridanú hodnotu,“ povedal umelecký riaditeľ festivalu Vladimír Štric.

Reklama

IMG_2871_resize

Cena primátora v oblasti životného prostredia bola udelená lekárovi a ornitológovi Pavlovi Kaňuščákovi, ktorý sa už viac ako päťdesiat rokov aktívne venuje pozorovaniu vtákov. V sociálnej oblasti Cenu primátor udelil Marte Moravčíkovej, ktorá vyrástla v detskom domove a nezištne pomáha mnohým ľuďom s podobným osudom začleniť sa do života.

IMG_2916_resize

„Teším sa tomuto oceneniu a veľmi si túto poctu vážim. Vtáctvu som sa venoval od roku 1960, kedy som do Piešťan prišiel na umiestnenku, pretože vtedy bol ešte umiestnenkový systém. Mojim najobľúbenejším druhom sa za celé tie roky stal Strakoš červenohlavý teda Lanius senator, na tomto druhu som robil desať rokov a urobil som výskum celej jeho hniezdnej biológie. Verím, že som našiel aj svojho pokračovateľa, ktorým by mohol byť inžinier Branislav Matejovič, s ktorým momentálne spolupracujem,“ povedal o svojom ocenení Pavol Kaňuščák.

IMG_2900_resize

„Zhodnotili sme, že najlepšou voľbou pre ocenenie v oblasti životného prostredia je ornitológ Pavel Kaňuščák. Minulý rok sa dožil významného životného jubilea 80 rokov a vtáctvu sa venoval viac ako 50 rokov. To rozhodovanie bolo v tomto prípade veľmi jednoduché a som veľmi rád, že som mu Cenu primátora mohol odovzdať osobne,“ povedal o ocenení poslanec Peter Jančovič.

IMG_3016_resize

Medzi športovcami do 18 rokov získal titul Najlepší športvec kanoista Alexander Bóri. Ďalej si ocenenie vyslúžili vodnopólistka Barbora Baranovičová, triatlonisti Lýdia a Tadeáš Drahovský, lyžiar na tráve Adam Masár, šachista Elbek Matej Musaev, motokárový závodník Alex Nemec, plavkyňa Sára Nieplová, vodná lyžiarka Zuzana Oravcová a atlétka Naďa Urbanová. Kategóriu dospelých športovcov ovládol cyklista Jozef Metelka. Za ním sa umiestnili veslár Lukáš Babač, plavkyňa Veronika Kolníková, tenista Lukáš Lacko, atlétka Anna Matúšová, kanoista Matej Michálek, tenistka Magdaléna Rybáriková, cyklista Milan Tupý, vodná lyžiarka Zuzana Vráblová a hokejistka Gabriela Žitňanská.

IMG_3211_resize

„Oceňujem, že si na mňa mesto Piešťany spomenulo, veľmi si samotné ocenenie vážim. Povedal by som, že veľkou škodou je nízka účasť obyvateľov mesta, ktorí si na ceremoniál do tejto krásnej budovy kina Fontána nenašli cestu. Neviem, či to bolo nedostatočnou propagáciou alebo nezáujmom, ale ak by prišli, určite by boli hrdí na naše mesto a ľudí, ktorí ho vedia tak dobre reprezentovať,“ povedal o ocenení cyklista Jozef Metelka.

IMG_3199_resize

Najlepším kolektívom za rok 2015 sa stali Piešťanské Čajky, za ktorými nasledoval Klub vodného póla Kúpele Piešťany a mužské družstvo Tenisového klubu Kúpeľov Piešťany. V kategórii trénerov si ocenenie vyslúžil svojou dlhoročnou prácou na poste trénera lyžiarov a lyžiarov na tráve Miroslav Masár.

IMG_3160_resize

-lt-

Populárne články