ZDIELAŤ
REKLAMA

Aj vy ste si všimli v parku sochy s červenou páskou cez oči a nápisom #pamataj? Prípadne ste ich zachytili na sociálnych sieťach, ale nerozumeli ste, aký to má význam? Tu je vysvetlenie.

Ide o iniciatívu, ktorú rozbehla skupina mladých ľudí a študentov v Bratislave a pridali sa aj mladí Piešťanci i obyvatelia iných miest. Ich cieľom je, aby sme si pravdivo pripomínali svoju históriu. V utorok 5. septembra začne rokovanie Národnej rady SR, kde sa bude rozhodovať o prijatí novely zákona o Ústave pamäti národa. Podľa iniciátorov kampane ak bude prijatá, ústav sa stane nástrojom v rukách politikov. 

REKLAMA

„Sme presvedčení, že Slovensko by si malo pamätať hrozivé skutky, ktoré sa stali v čase komunizmu a nacizmu. Vyrovnávanie sa s našou vlastnou minulosťou totiž nekončí tzv. Mečiarovými amnestiami. Je tu ešte citlivejšia história, ktorá priniesla desiatky tisíc obetí režimov neslobody, za ktorých štrngali v Novembri 1989 na námestiach iní študenti. Naši rodičia.  Ústav pamäti národa (www.upn.gov.sk) sa snaží o to isté – sprístupňuje utajenú činnosť bývalých štátnych orgánov z rokov 1939-1989, pomáha odhaľovať a pripomínať zločiny spáchané na nevinných obetiach neslobody. Niektorí poslanci Národnej rady Slovenskej republiky sa však snažia novelou zákona o Ústave pamäti národa ochromiť jeho činnosť a zmeniť ho len na archív starých papierov. Stopy histórie sa namiesto verejných debát zamätajú pod politický koberec. A s tým chceme niečo urobiť, pretože… Kto bude potom hovoriť o osudoch väzňov, zločinoch, príslušníkoch Štb a ich obetiach, ktoré už dnes hovoriť nemôžu? My na nich chceme pamätať a byť ich hlasom pre našu spoločnosť,“ píšu organizátori kampane  #pamätaj na svojej facebookovej stránke.


Po prijatí novely majú skončiť osvetové aktivity ÚPN. Mladí by tak stratili možnosť počuť o zločinoch, ktoré sa v minulosti stali. „Nebude už viac možné usporiadať Festival slobody, či verejne diskutovať o skutkoch, ktorá sa v čase neslobody stali, či prevádzkovať Múzeum zločinov komunizmu,“ hovoria organizátori.

Viac informácií nájdete na FB stránke alebo na webe iniciatívy.

-red- Zdroj: https://www.facebook.com/IniciativaPamataj/ Foto: Mária Zelenayová

REKLAMA

2 KOMENTÁRE/OV

  1. Hm…myslel som si,ze uz ani tie sochy symbolizujuce ludi z historie sa uz nemozu pozerat na tuto hrozostrasnu sucasnost…v PN by mal mat zakryte oci hlavne Winter , ale kedze jeho sochu nemame tak by ho mohol zastupovat barlolamac…netusil som ze je to iniciativa celostatna a uz vobec nechapem suvislost medzi zakrytim oci niektorych soch a obdobim socializmu. Akby si malo Slovensko nieco nsozaj pamatat tak je to obdobie bezbreheho rozkradania a sialenej privatizacie po nastupe tzv demokracie. Tato krajina uz nepatri nam, ale zahranicnim oligarchom a oproti nim boli komunisti iba amatetsky zlodejickovia

  2. Veru veru, v minulosti boli sice aj hrozne obdobia, treba si pripominat, ale viac sa sustredme na sucasnost a buducnost..pretoze to ide akosi k horsiemu..

NAPÍSAŤ KOMENTÁR