Connect with us

Aktuality

Ako spoznáte sčítacieho komisára?

Published

on

Reklama

Už 13. mája začnú navštevovať domácnosti sčítací komisári. Aké sú ich práva a povinnosti? Ako ich spoznáte? A ako postupovať

pri sčítaní?

Reklama

[singlepic id=13142 w=320 h=240 float=right]Pri nedávnom sčítaní obyvateľstva v Česku sa objavili prípady kedy najmä starší ľudia naleteli podvodníkom. Napríklad 95 ročného dôchodcu z Plzne okradla mladá žena o 13 tisíc korún. Povedala mu, že v súvislosti so sčítaním musí zaplatiť poplatok a v nestráženej chvíli ušla s celou jeho peňaženkou.

Na Slovensku platí, že komisár nesmie zaklopať na vaše dvere skôr ako 13. mája a neskôr ako 6. júna. V tomto období u nás prebehne po desiatich rokoch Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2011. Každý sčítací komisár sa musí preukázať osobitným poverením primátora s okrúhlou pečiatkou. Na požiadanie musí predložiť aj občiansky preukaz. Obyvateľ si môže jeho identitu telefonicky overiť na mestskom úrade (informácie na tel. č. 77 65 311).

Reklama

Úlohou komisára je rozdať obyvateľom tlačivá, vysvetliť im ako ich vyplniť a na požiadanie im s tým pomôcť. Rozhodujúcim okamihom sčítania je polnoc z piatka 20. mája na sobotu 21. mája. Potom komisári tlačivá vyzbierajú. Na tom, kedy si pre ne prídu, sa dohodnú s obyvateľmi pri prvej návšteve.

[singlepic id=13137 w=320 h=240 float=left] Táto adresa je určená pre tých, čo preferujú elektronické sčítanie. Fungovať bude od 21. do 29. mája. Na prihlásenie do elektronického formulára je potrebný identifikátor, ktorý tiež doručí komisár. Elektronické sčítanie pomôže najmä ľuďom žijúcim v zahraničí, ak majú trvalé bydlisko na Slovensku. Blízka osoba však musí pre nich prevziať od komisára identifikátor a ten im potom oznámiť telefonicky alebo e-mailom.

Ak máte trvalé bydlisko v Piešťanoch, ale pracujete a bývate v Košiciach, môžete sa elektronicky sčítať tam, kde sa budete vtom čase nachádzať. Buď si doma v Piešťanoch prevezmete riadny identifikátor alebo vám komisár v Košiciach, pri návšteve vašej domácnosti, odovzdá náhradný identifikátor.

Všetky udalosti, ktoré sa udejú do rozhodujúceho okamihu (polnoc z 20. mája na 21. mája) budú zahrnuté do sčítania. Ak sa napríklad dieťa narodí po polnoci, teda v sobotu 21. mája alebo snúbenci uzavrú manželstvo až v sobotu 21. mája, tieto skutočnosti nebudú v sčítacích formulároch uvedené. Stali sa totiž až po rozhodujúcom okamihu sčítania.

Zdroj: www.scitanie2011.sk

REKLAMA

Populárne články