Connect with us

Aktuality

Známy archeológ tvrdí, že v Egypte je bezpečne a pyramídy sú dielom ľudských rúk a umu

Published

on

Reklama

Egyptológ a archeológ, bývalý  šéf úradu pre staroveké pamiatky a exminister pre historické pamiatky Egypta, svetová legenda Zahi Hawass na tlačovej konferencii v stredu 18. mája v hoteli Thermia Palace vyjadril posolstvo, že jeho domovina je pre turistov bezpečná.  Do Piešťan prišiel na pozvanie kúpeľov a ako sám povedal, strávi tu prakticky svoju prvú dovolenku. Na stretnutí zodpovedal aj na otázky novinárov, týkajúce sa jeho predchádzajúcich alebo plánovaných archeologických výskumov.

IMG_1990
„Boh ochraňuje Egypt,“ uviedl Zahi Hawass.  “ Za posledné dva roky navštívilo Egypt dvetisíc Američanov, posledná skupina odišla minulý mesiac,“ argumentoval a povedal, že sa vydal na púť po celom svete, aby všetkým odovzdal svoje posolstvo o bezpečnosti jeho domoviny. Podľa neho aj výskumy ďalších pamiatok závisia od toho, či sa turisti vrátia do krajiny. Myslí si tiež, že zatiaľ bolo objavených len asi 30 percent historického bohatstva starovekých kráľovských dynastií a zvyšok stále čaká pod zemou na svoje objavenie. Na Slovensku začal svoju misiu v utorok v Bratislave, kde zaplnil Moyzesovu sieň na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Po oddychu v Piešťanoch by mal pokračovať do Rakúska, ale v pláne má navštíviť aj napríklad Južnú Ameriku.

Reklama

 

 

Reklama

IMG_1986Svetoznámy a uznávaný egyptológ pracuje nielen ako výskumník, ale zasadzuje sa tiež o navrátenie nelegálne vyvezených artefaktov z Egypta. Medzi ne patrí napríklad slávna busta Nefertiti, Rossetská doska či sošky staviteľov pyramíd. „Aj u vás v národnom múzeu sa nachádza asi 500 exponátov, ale tie boli nadobudnuté legálne,“ vysvetľuje.

Archeológ sa tiež radí k osobnostiam, ktoré sa snažia popularizovať históriu pre všetky generácie, a hoci uznáva jej „mágiu“, teórie o rôznych funkciách pyramíd, mimozemských civilizáciách či konšpiračné tézy, súvisiace s Atlantídou a podobne, odmieta. Podľa neho slúžili naozaj ako miesta posledného odpočinku kráľov a postavili ich starovekí Egypťania. „Sme zvyknutí používať myseľ, nie svaly,“ uviedol. Podľa neho robotníci pri stavbe jednoducho vedeli, ako si poradiť s kameňom a dokážu to s obrovskými vápencovými blokmi i dnes. „Všetky odpovede na otázky, ktoré vás pri tejto téme napadnú, môžete nájsť v mojich knihách, ktoré boli preložené aj do slovenčiny,“ uviedol.

Napriek tomu podľa neho Údolie kráľov skrýva ešte mnohé tajomstvá, ktoré sa pokúšajú odhaliť aj najnovšími metódami, pričom najväčšími pomôckami sú pre archeológov napríklad japonské radary či DNA analýzy. Zahi Hawass dúfa, že sa aj vďaka nim raz podarí objaviť hrob faraóna Chufu, ktorý vládol počas 4. dynastie a dal postaviť Veľkú pyramídu v Gíze. Spochybnil tiež popularizované informácie o tom, že by sa za tajnými dverami v Tutanchámonovej hrobke nachádzal hrob Nefertiti. Podľa neho by vtedajší egyptskí kňazi nikdy nedovolili, aby bola Nefertiti uložená v kráľovskej hrobke,  pretože táto výsada patrila len kráľom mužského rodu.

IMG_2022V súčasnosti sa okrem svojej misie venuje aj výskumu v Alexandrii, kde by sa podľa neho mohli nachádzať hroby Klepatry a Marca Antónia. Práca pre neho predstavuje nikdy nekončiacu výzvu a ako uviedol, po prvý raz je na dovolenke práve Piešťanoch. Zostať u nás by mal byť do konca týždňa. „Chodím do telocvične a na procedúry, ale nie som zvyknutý nepracovať, neviem, či sa nezačnem nudiť,“ uviedol. Za jeho pobyt v Piešťanoch sú „zodpovedné“ dve dámy, ktoré sa zúčastnili aj tlačovej konferencie – obchodná riaditeľka akciovej spoločnosti Slovenské liečebné kúpele Piešťany Michaela Kobzová a Magda A. Ghani Awad z Egypta, ktorá ako zástupkyňa organizácie O.K.A.H spolupracuje so spoločnosťou Danubias Hotels Group pri pobyte klientov z Egypta v jeho zariadeniach.

IMG_2003„Áno, som jeho veľkou fanúšičkou, a keď som sa dozvedela, že bol už v maďarskom Hevíze, zmobilizovala som všetky možnosti, aby prišiel aj k nám do Piešťan,“ priznáva Michaela Kobzová. Pri tejto snahe jej pomohla práve Magda A. Ghani Awad, ktorá v cestovnom ruchu pôsobí už tridsať rokov.  Egypťanka na tlačovej konferencii tiež vyzvala Slovákov, aby prišli do Sharm el-Sheikh-u a uviedla, že tak, ako sa šíria obavy z terorizmu pri návšteve moslimských krajín v Európe, podobne to funguje i opačným smerom. Doma sa jej vraj pýtajú, či môže ako moslimská žena chodiť u nás zahalená po uliciach, lebo počuli o útokoch na moslimov v Európe.

K tejto téme doktor Zahi Hawass predostrel i svoje úvahy o tom, že svet by sa mal zmobilizovať tiež pri záchrane historických pamiatok v Lýbii, Sýrii či Iraku, ktoré účelovo ničia práve teroristi islamského štátu. Podľa neho však v arabských krajinách nemá význam zavádzať demokraciu ako v Európe, ale radšej podporiť vládu autorít, ktoré sú dobré a dokážu nastoliť systém. „My fungujeme ako kmeň,“ vysvetlil. Podľa neho je dôležité, aby svetové osobnosti podporili dôveryhodných vládcov. Ako príklad uviedol svoju rodnú krajinu, kde súčasného prezidenta, pôvodne náčelníka egyptskej armády Abd al-Fattáh as-Sísí,  pred voľbami „vyzliekli z uniformy“, aby viedol krajinu a nastolil v nej systém. V závere sa konala autogramiáda jeho knihy Secrets from the Sand. Na jej obale je vyobrazený v neodmysliteľnom klobúku a´la Indina Jones, ktorý ho vo svete preslávil.

IMG_2012
Dr. Zahi Hawass
alebo Zahí Hawáss (1947) sa narodil v roku 1947 v malej dedinke blízko mesta Damietta.  Vyštudoval na Alexandrijskej univerzite a neskôr na University of Pennsylvania (USA). V rokoch 1969 až 1980 bol archeológom na rôznych miestach v Egypte, v rokoch 1987 až 1997 „generálnym riaditeľom historických pamiatok“ Pyramíd v Gíze a oázy Baharíja, v rokoch 1998 až 2002 pôsobil ako zástupca štátneho tajomníka pre Pamiatky v Gíze, od roku 2002 sa stal generálnym tajomníkom Najvyššej rady pre historické pamiatky. V roku 2011 ho, ešte za vlády prezidenta Mubaraka, vymenovali na novo vytvorený post egyptského ministra pre historické pamiatky, v lete 2011 tento post, pravdepodobne v dôsledku revolúcie v Egypte, musel opustiť. Následne sa venoval najmä prednáškam a písaniu kníh s tématikou egyptológie. Spolupracuje aj s populárno-náučnými televíznymi kanálmi ako National Geographic či Discovery Channel.

-ad-, Zdroj: wikipedia.sk, foto: A. Drahovská

Populárne články