Connect with us

Vaše PNky

Kemping Lodenica v spomienkach Jaroslava Mišuru

Jaroslav Mišura prezident Slovenskej asociácie campingu a caravaningu – občianskeho združenia spájajúceho karavanistov, prevádzkovateľov kempingov a tiež výrobcov a predajcov v oblasti karavaningu – zverejnil pred časom na sociálnej sieti text, v ktorom spomína na Kemping Lodenica. Ten momentálne chátra a Ministerstvo vnútra vyhlásilo súťaž na jeho odpredaj.  Súťaž bola pozastavená, keďže v ponuke boli aj pozemky, o ktoré má záujem z prevádzkových dôvodov Slovenský vodohospodársky podnik. Následne prejavilo záujem o kúpu celého kempingu aj Mesto Piešťany.  Zaujímavé informácie Jaroslava Mišuru vám radi sprostredkúvame, tak ako ich publikoval.

Published

on

Reklama
Reklama

 

 

Chytila ma nostalgia. Pred pár dňami sme sa bavili o zážitkoch z detstva pri Váhu / mapa 1955 červený kruh/ mal som síce iba pár rokov, ale spomienky starších bratrancov mi pripomenuli tie krásne časy z detstva.

Reklama

V roku 1960-61 tie miesta zaplavila Sĺňava, dlho som tam nechodil, nebolo prečo. Až okolo roku 1970 som sa tam dostal ako “brigádnik” na Lodenici a motal som sa aj pri vzniku autokempingu Lodenica. Bol vtedy veľký boom, v Tatrách mala byť veľká akcia pod patronátom ČSZTV sa tam chystalo svetové rally FICC, bol som až na tom druhom v roku 1991. Do Piešťan sa dostal vďaka vtedajšiemu vedúcemu Lodenice špičkovo vybavený kemping, jeden z mála na Slovensku s vodou na oddelených parcelách, elektrikou a vtedy normálnym trativodom pre prebytočnú vodu z vodovodu. Niekedy v roku 1978 bol kemping, ktorý stál na štátnom pozemku v správe mesta Piešťany, prevedený do užívania ČSZTV.

Kemping do roku cca. 1990 zažíval každé leto nápor turistov a na miesto sa čakalo aj dva dni. V tej dobe samozrejme už jestovali na Slovensku aj karavanisti – Caravan club v Piešťanoch vznikov v roku 1977…. takže nielen stanári, ale už aj karavanisti. Niekoľkokrát boli Piešťany aj dejiskom medzinárodných stretnutí, napríklad v roku 1984 tu bol 6. medzinárodný tábor družby. Tu mi utkvelo v pamäti najmä vybavovanie a samotná prehliadky spodného prádla z vrbovskej Trikoty. Bola úloha predstaviť výrobky z nášho okolia a voľba padla na Trikotu a Piešťanku! Riaditeľom zrazu bol vtedy starý otec budúcej hviezdy Martiny Moravcovej.

Niekedy v rokoch 1991-95 sa začalo s rôznymi pohybmi pri prevodoch majetkov štátu, no a pre Caravan club Slovenskej republiky to znamenalo “darovanie” kempingu Lodenica, ale dlho sme sa z toho netešili…, ale zostala nám možnosť spravovať ho. Usporiadali sa tu okrem národných aj dve stretnutia karavanistov z celej Európy, v roku 1998 to bolo viac ako 400 posádok. Táto rally sa zapísala do dejín Piešťan, pretože to bol jediný rok, kedy sa kvôli účasti cca 800 zahraničných návštevníkov konalo otvorenie sezóny v inom čase ako tradičná prvá sobota júna. No a karavanisti sa odvďačili veľkou účasťou v sprievode. Druhá takáto návšteva bola v roku 2010. Okrem toho tu boli dve akcie Dahlie rallye.

No a potom prišlo obdobie zmien v štáte, rušili sa okresné úrady a ich majetok začalo spravovať ministerstvo vnútra a to nastali potom fukoty. Po pripísaní pozemkov pod kempingom v katastri na nového majiteľa prišla SMS !!!!  Výzva o vyprataní kempingu do troch dní. Po asi ročnom jednaní o odovzdaní správy kempingu novému majiteľovi tak došlo po dohode, že ministerstvo zachová prevádzku kempingu. Aký bol charakter vysokých úradníkov ministerstva sme sa presvedčili hneď na druhý deň, keď sa na kempingu objavila dopredu pripravená tabuľa o uzatvorení kempingu. Tá je tam tuším dodnes.


Po dlhej dobe správy novým majiteľom som sa dnes bol pozrieť vo “ verejne” prístupných objektoch bývalého kempingu a bolo mi na zaplakanie. Že s Lodenicou je spájaný festival Country Lodenica ani nebudem spomínať. Na tie dni krásnej hudby si pamätajú desaťtisíce návštevníkov.

Že osud tohto kempingu nie je karavanistom ľahostajný /veď viacerí z celého Slovenska v ňom odrobili stovky brigádnických hodín/ je zrejmé z otázok po oznámení, že kemping je ponúknutý na predaj. Stretám sa po celom Slovensku s nádejou v hlase karavanistov, že raz by sme sa tam zase mohli stretnúť… A môžem povedať, že otázka či viem, že sa kemping predáva je prvá pri akomkoľvek stretnutí… Tak história cca 45 rokov starého kempingu zasadeného do krásnej scenérie lužného lesa / asi posledné miesto v okolí Piešťan / je v rukách vedenia Piešťan. Dúfam, že sa nestane korisťou dravcov, ktorí ho roztrhajú na stavebné pozemky, ako vedľajšie pozemky…. Tak si držme karavanisti a Piešťanci navzájom palce!

Jaroslav Mišura

 

Populárne články