Úvod Samospráva Vrbovská synagóga: z bývalej sýpky chcú galériu

Vrbovská synagóga: z bývalej sýpky chcú galériu

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Zložité vlastnícke vzťahy bránia vrbovskej radnici opraviť tamojšiu synagógu. Architektonická pamiatka  postavená v historizujúcom maurskom slohu z roku 1883 preto bude aj naďalej chátrať Son's Three-Year-Old 5.

[singlepic id=21404 w=320 h=240 float=left]„Mesto je vlastníkom polovice synagógy, ale 4/8 sú vo vlastníctve súkromných osôb, majú ich dedičia po podnikateľovi Deziderovi Hačkovi,“ povedal primátor Vrbového Ján Jánoška a dodal: „Z roka na rok viac chátra, potrebujeme ju stabilizovať, aby nespadla.“

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Vrbovčania túto kultúrnu pamiatku začali opravovať v 80 강남구청 인강 다운로드. rokoch. Rekonštrukcie sa však dočkala iba fasáda z juhovýchodnej a juhozápadnej strany. Ostatné časti budovy sú v dezolátnom stave, napriek tomu stále zostávajú zachované exotické dekoračné prvky Standing Egg Confession. Unikátne vitráže sú podľa primátora taktiež v bezpečí.

V roku 2006 radnica našla podnikateľa Josepha Karbana, ktorý chcel objekt rekonštruovať na modlitebňu a miesto pre kultúrne akcie 최신곡 다운로드. Dedičia po Deziderovi Hačkovi však požadujú za svoj podiel 50 tisíc eur. Karbanovi sa s nimi nepodarilo dohodnúť a do sľúbených troch rokov projekt nezrealizoval, preto sa polovica synagógy vrátila späť do majetku mesta music songs.

[singlepic id=21423 w=320 h=240 float=right]Podľa primátora môže situáciu vyriešiť súd. „Chceme napadnúť na súde predajnú zmluvu, ktorou Dezider Hačko v roku 1947 odkúpil synagógu 솔리드웍스 도면 템플릿 다운로드. Podľa nás odkúpil iba pozemok, nakoľko sa zaviazal, že budovu zbúra a rozšíri tu podnikateľské priestory. Toto je jedna z možností, ale ťažko povedať ako to dopadne your iTunes computer. V zastupiteľstve je vôla a ochota sprístupniť aj okolitý priestor, tak aby mohla synagóga fungovať,“ uvidel Ján Jánoška.

Sám si tam vie predstaviť kultúrny priestor – galériu spojenú s koncertnou sálou Morningstar. Čiastku, ktorú by rekonštrukcia vyžadovala si netrúfol odhadnúť. Pomôcť by však mohli zahraničné fondy. Židovská náboženská obec s takýmto riešením podľa jeho slov problém nemá English egg download. Angažovať sa na záchrane pamiatky však nechce.

Synagóga bola postavená v roku 1883 podľa projektu bratislavských architektov Kittlera a Grätzela resume form. Na náboženské účely slúžila početnej židovskej komunite až do II. svetovej vojny, počas ktorej väčšina vrbovských Židov zahynula v koncentračných táboroch alebo sa už domov nevrátili. Zo synagógy potom urobili sýpku a sklad Trikoty.

[nggallery id=1181]

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA