Connect with us

Samospráva

Vrbovská synagóga: z bývalej sýpky chcú galériu

Published

on

Reklama

Zložité vlastnícke vzťahy bránia vrbovskej radnici opraviť tamojšiu synagógu. Architektonická pamiatka  postavená v historizujúcom maurskom slohu z roku 1883 preto bude aj naďalej chátrať.

[singlepic id=21404 w=320 h=240 float=left]„Mesto je vlastníkom polovice synagógy, ale 4/8 sú vo vlastníctve súkromných osôb, majú ich dedičia po podnikateľovi Deziderovi Hačkovi,“ povedal primátor Vrbového Ján Jánoška a dodal: „Z roka na rok viac chátra, potrebujeme ju stabilizovať, aby nespadla.“

Reklama

Vrbovčania túto kultúrnu pamiatku začali opravovať v 80. rokoch. Rekonštrukcie sa však dočkala iba fasáda z juhovýchodnej a juhozápadnej strany. Ostatné časti budovy sú v dezolátnom stave, napriek tomu stále zostávajú zachované exotické dekoračné prvky. Unikátne vitráže sú podľa primátora taktiež v bezpečí.

V roku 2006 radnica našla podnikateľa Josepha Karbana, ktorý chcel objekt rekonštruovať na modlitebňu a miesto pre kultúrne akcie. Dedičia po Deziderovi Hačkovi však požadujú za svoj podiel 50 tisíc eur. Karbanovi sa s nimi nepodarilo dohodnúť a do sľúbených troch rokov projekt nezrealizoval, preto sa polovica synagógy vrátila späť do majetku mesta.

Reklama

[singlepic id=21423 w=320 h=240 float=right]Podľa primátora môže situáciu vyriešiť súd. „Chceme napadnúť na súde predajnú zmluvu, ktorou Dezider Hačko v roku 1947 odkúpil synagógu. Podľa nás odkúpil iba pozemok, nakoľko sa zaviazal, že budovu zbúra a rozšíri tu podnikateľské priestory. Toto je jedna z možností, ale ťažko povedať ako to dopadne. V zastupiteľstve je vôla a ochota sprístupniť aj okolitý priestor, tak aby mohla synagóga fungovať,“ uvidel Ján Jánoška.

Sám si tam vie predstaviť kultúrny priestor – galériu spojenú s koncertnou sálou. Čiastku, ktorú by rekonštrukcia vyžadovala si netrúfol odhadnúť. Pomôcť by však mohli zahraničné fondy. Židovská náboženská obec s takýmto riešením podľa jeho slov problém nemá. Angažovať sa na záchrane pamiatky však nechce.

Synagóga bola postavená v roku 1883 podľa projektu bratislavských architektov Kittlera a Grätzela. Na náboženské účely slúžila početnej židovskej komunite až do II. svetovej vojny, počas ktorej väčšina vrbovských Židov zahynula v koncentračných táboroch alebo sa už domov nevrátili. Zo synagógy potom urobili sýpku a sklad Trikoty.

[nggallery id=1181]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články