Connect with us

Samospráva

Transparency International: Primátor by sa mal funkcie v ÚVO vzdať

Published

on

Reklama

Celoslovenskú kauzu verejných obstarávaní, ktoré vyhrávala firma Star EU, bude vyšetrovať polícia. V Piešťanoch dala táto spoločnosť víťaznú cenovú ponuku na externý manažment v štyroch prípadoch. Verejné obstarávanie na stavebné práce potom zabezpečovala firma Tender Profit, ktorá je so Star EU personálne prepojená. Na sociálnej sieti Facebook na to upozornila Transparency International (TI) 31. augusta.

transparency internationalZdroj: Transparency International

Reklama

Kauze sa podrobne venoval denník SME, ktorý vychádzal zo štúdie Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Jej autorom je Ivan Kuhn, komunálny politiky za stranu OKS v Rožňave. Z nej čerpala informácie aj Transparency International. Firmu Star EU odporúčal podľa SME starostom a primátorom na straníckom sneme v roku 2008 súčasný minister Ján Richter (Smer-SD).

V Piešťanoch mala na starosti externý manažment – teda prípravu projektov na žiadosti o dotácie z eurofondov v štyroch prípadoch – pri rekonštrukcii Teplickej ulice, stavebných úpravách mestskej knižnice a kompletných opravách budov základných škôl na Holubyho a Brezovej ulici. Mesto na tieto projekty získalo spolu 4,4 mil. eur.

Reklama

Transparency International upozornila, že tendre na stavebné práce robila v spomenutých prípadoch pre Piešťany spoločnosť Tender Profit, ktorá je personálne prepojená so Star EU. Primátor Remo Cicutto je zároveň členom Rady Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorá posudzuje odvolania proti rozhodnutiam ÚVO. Vymenovala ho vláda.

„Podľa nás by v takýchto pozíciách mal byť človek s čistým štítom a dobrými referenciami za minulú prácu týkajúcu sa tendrov. No spochybňuje to niekoľko obstarávaní, ktoré v Piešťanoch za jeho primátorovania robili s firmou Star EU. Máme silné podozrenie, že to boli dohodnuté a nezákonne vykonávané obstarávania,“ uviedol v písomnom stanovisku Gabriel Šípoš z Transparency International a dodal: „Podľa nás by sa mal vzdať svojej funkcie, resp. vláda by ho z nej mala odvolať.“

Po uverejnení tabuľky s vybranými informáciami zo štúdie I. Kuhna sme v utorok 2. septembra požiadali hovorcu piešťanskej radnice Tibora Hlobeňa o stanovisko a sprostredkovanie vyjadrenia primátora Rema Cicutta. Žiadali sme o potvrdenie informácií publikovaných v štúdii, zaujímalo nás prečo verejné obstarávanie stavebných prác zadalo mesto firme Tender Profit, keď obstarávanie externého manažmentu robilo samo a aká bola odmena Tender Profitu.

Na túto žiadosť hovorca včera odpovedal, že Tomáš Hudcovič (zakladateľ a spolumajiteľ portálu PNky, pozn. red) sa svojou politickou angažovanosťou (chce kandidovať na post primátora a poslanca mestského zastupiteľstva ako nezávislý kandidát, pozn. red) dostal do konfliktu záujmov. Preto si „Mesto Piešťany vyhradzuje právo odmietnuť Vám prístup k našim komunikačným službám a redaktorom internetového portálu PNky nebude odpovedať na žiadne žiadosti o vzájomnú komunikáciu,“ uviedol okrem iného v písomnej odpovedi Tibor Hlobeň.

Text: Martin Palkovič 

Použité zdroje: www.sme.sk, www.facebook.sk/transparencysk, www.orsr.sk

REKLAMA

pnky_1-ab-contact-sept

Populárne články