Connect with us

Samospráva

Radnica má hľadať peniaze na štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá už mala byť dávno hotová

Published

on

Reklama

Poslanec Jozef Malík žiada, aby bola štúdia uskutočniteľnosti vypracovaná ešte pred dokončením posledného stupňa projektovej dokumentácie (PD). Na tento koncový krok prípravy Plaveckého centra je v mestskom rozpočte vyhradených 27-tisíc eur.

[singlepic id=24979 w=520 h=340 float=center]

Reklama

V súvislosti s plánovanou výstavbou Plaveckého centra, spomínala radnica viacero modelov financovania. V poslednej dobe sa hovorilo hlavne o možnosti financovať výstavbu cez PPP projekt. Primátor Remo Cicutto začiatkom roka 2013 tvrdil, že rokuje so záujemcom, firmou Bernodorf, ktorá by mohla centrum v Piešťanoch vybudovať. Podľa jeho slov z leta sa čakalo na štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá mala byť podkladom pre vyjednávanie. Koncom roka radnica informovala, že štúdia uskutočniteľnosti nebola zadaná. Medzitým primátor informoval, že firma Berndorf zastavila svoje plány spolufinancovať výstavbu nového kúpaliska kvôli zlej legislatíve.

„Na to, aby mesto mohlo vyhlásiť výberové konanie na partnera projektu a uzavrelo s ním koncesnú zmluvu na realizáciu, je potrebná štúdia uskutočniteľnosti. Je to dokument, ktorý pre mesto definuje ten najvýhodnejší model. Je určitá postupnosť krokov, ktorá je daná a nemôžeme ju obísť. Bez tejto štúdie navyše hrozí, že dospejeme do štádia, že po spracovaní projektovej dokumentácie zistíme, že budúca prevádzka centra je nad rámec možností rozpočtu a my sme vlastne vyhodili prostriedky von komínom. Kúpalisko v Piešťanoch už potrebujeme ako soľ, preto je potrebné urobiť reálne kroky k jeho realizácii a nielen vyhadzovať prostriedky a vyhovárať sa, že  na tom pracujeme,“ myslí si poslanec Jozef Malík.

Reklama

Aj preto sa na februárovom zastupiteľstve pokúsil navrhnúť, aby radnica dala najprv vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti a dokončenie projektovej dokumentácie v tomto roku zastavila.

Primátor Remo Cicutto to odmietol s tým, že by prišlo k porušeniu zmluvy s dodávateľom PD. Návrh začať verejné obstarávanie na spracovanie štúdie uskutočniteľnosti a pozastaviť realizáciu posledného stupňa PD, nie je možné podľa neho prijať bez predchádzajúceho prerokovania v mestskej rade a komisiách. Otváral by sa totiž mestský rozpočet.

„Keby tu mal byť aquapark alebo plavecký bazén a bol by ekonomicky zaujímavý, tak tu stojí pätnásty bazén, pretože v Piešťanoch je 14 miest, kde sa dá kúpať,“ povedal na zastupiteľstve primátor. Dodal, že v minulosti súhlasil s tým, aby samospráva v projekte pokračovala kvôli pripravenosti, v prípade záujmu súkromného investora.

Poslanci v závere dlhej diskusie jednohlasne prijali uznesenie, aby mestský úrad v prvom polroku našiel finančné prostriedky na štúdiu uskutočniteľnosti. Až potom môže začať verejné obstarávanie. Primátor ďalej prisľúbil, že s dodávateľom projektovej dokumentácie bude rokovať o pozastavení jej dokončenia pokým nebude hotová štúdia uskutočniteľnosti, aby sa jej výsledky mohli zapracovať.

Text: Martin Palkovič

Populárne články