Connect with us

Samospráva

Prípadná revitalizácia Evy vyvolala diskusiu, poslanci túto myšlienku odmietli

Published

on

Reklama

Na druhom tohtoročnom rokovaní mestského zastupiteľstva sa po istom čase opäť rozoberala otázka bazéna, respektíve kúpaliska. Procesy smerujúce k výstavbe kúpaliska v mestskom parku už bežia. V dohľadnej dobe by malo byť vydané územné rozhodnutie na stavbu a následne by sa mohlo začať obstarávanie projektovej dokumentácie na výstavbu. Otázna je však efektivita využitia, keďže je zrejmé, že na krytý bazén peniaze nebudú a vonkajší bez termálnej vody bude svojmu účelu slúžiť len tri, štyri mesiace v roku. Nevyjasnený je tiež stále  spôsob financovania výstavby.

[singlepic id=11571 w=320 h=240 float=left]V závere rokovania zastupiteľstva, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok 24. marca vystúpil poslanec Juraj Brna, ktorý navrhoval vytvoriť komisiu poverenú rokovaním s vedením piešťanských kúpeľov o prípadnej možnosti revitalizácie kúpaliska Eva. Poslancovi Brnovi sa nepozdáva suma takmer 5 miliónov eur, ktorá je predpokladaná na vybudovanie prvej etapy Plaveckého centra, teda vonkajšieho kúpaliska v mestskom parku. „Napriek veľkému množstvu vykonaných prác tímom ľudí, ktorí sa podieľali na projekte kúpaliska v mestskom parku, je zrejmé, že určená lokalita nie je najvhodnejším riešením, skôr núdzovým,“ povedal Juraj Brna. Podľa neho by bolo vhodné zvážiť nové skutočnosti, hlavne finančné, pretože kúpalisko v parku podľa súčasného projektu bude využiteľné len pár mesiacov v roku a bude stáť spomínaných takmer 5 miliónov eur. Rekonštrukcia vonkajšieho kúpaliska na Eve by podľa jeho informácií vyšla orientačne na 2,15 milióna eur. Juraj Brna si myslí, že aj kúpele by mali mať záujem na riešení situácie ohľadom Evy, inak im na Kúpeľnom ostrove o pár rokov zostane podobná ruina ako Slovan, preto sa domnieva, že by bolo možné nájsť spoločnú reč. To vyvrátil primátor Remo Cicutto, podľa ktorého sú kúpele ochotné Evu prenajať, ale nič viac, pretože nie je ich prioritou. Ďalej uviedol: „Či si to, ale môžeme ako mesto prenajať a investovať, bolo predmetom rokovaní. Čo sa týka zážitkových bazénov, ide ešte o to, či tam môžeme niečo postaviť. My sme rokovali s krajským pamiatkovým úradom, kde sú príliš silné obmedzenia, moc srandy tam nenarobíme, to je fakt,“ povedal R. Ciccutto. Primátor priznal taktiež skutočnosť, že na stavbu krytého bazénu v mestskom parku prostriedky v dohľadnej dobe nebudú. „Uvažujeme o ľahkom zastrešení plánovaného vonkajšieho bazéna v mestskom parku, jeho využiteľnosť by sa tak predĺžila,“ vyjadril sa R. Cicutto. Jedným z argumentov v prospech Evy je termálny voda. V iných lokalitách je problém sa po ňu dostať. Pri realizácii Plaveckého centra v mestskom parku sa údajne uvažuje o tom, že by sa mohla čerpať z vrtu pri Slovane, alebo by sa vozila cisternou.

Reklama

Poslanci Beňačka, Miština, Beňová, ktorí vystúpili v diskusii, prezentovali názor, že riešiť veci na Eve a vracať sa späť nie je vhodné. Timotej Miština upozorňoval na problém investície do cudzieho majetku, v prípade, že by došlo k predaju, alebo konkurzu kúpeľov. Podľa neho by sa mohlo stať, že by mesto prišlo o celú svoju investíciu. Juraj Brna po zastupiteľstve na tieto argumenty reagoval:„Som názoru, že investovať do kúpaliska v parku v nie príliš vhodnej lokalite bez termálnej vody, ktoré nebude skutočným aquaparkom, sumu 5 miliónov eur, nie je šťastným riešením. Bol by som nesmierne rád, aby tu bol bazén, ale taktiež aby prostriedky naň vynaložené a jeho využiteľnosť boli efektívne a zmysluplné. Cieľom navrhovanej pracovnej skupiny mal byť upgrade rokovaní s SLK a.s. verzia 2011. Možno by sa tam našlo miesto aj na prípadnú realizáciu mestského podielu 10% akcií v portfóliu SLK a.s. Mám obavu, že na tak veľkú investíciu v parku mesto peniaze nezíska a môj pokus bol smerovaný na možnosť hľadať priestor pre lacnejšiu altermatívu.

Za návrh poslanca Brnu o zriadení komisie, ktorá by rokovala so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany o možnosti revitalizácie kúpaliska Eva hlasovali I. Babičová, J. Bartošová, J. Brna, J. Chudý, M. Cifra, M. Dubovský, M. Gajdoš, J. Malík, P. Tapušík, M. Valo, teda celkovo10 poslancov. Hlasovania sa zdržalo osem poslancov – J. Beňačka, M. Hynek, E. Kolláriková, I. Nicák, J. Ranostaj, J. Šmída, J. Štefka a M. Urbánek. Proti boli piati poslanci – M. Beňová, E. Gocká, H. Kiššová, T. Miština a E. Wernerová.

Reklama

Záznam diskusie o návrhu Juraja Brnu:

[youtube width=“450″ height=“300″]http://www.youtube.com/watch?v=N_7okt90hVY[/youtube]

Autor: Tomáš Hudcovič

Populárne články