Connect with us

Samospráva

Prebytok v rozpočte chcú dať na cesty aj hokej

Published

on

Reklama

Poslanci rozhodnú, čo prebytkom 880-tisíc eur v mestskom rozpočte. Najviac má ísť na budovanie cestnej infraštruktúry. V hre je aj navýšenie finančných prostriedkov na prevádzku zimného štadióna. Zastupiteľstvo bude nadštandardne vysoký prebytok rozdeľovať v stredu 25. júna.

poslanci kamera titl

Reklama

Poslanci dostanú na stôl aj návrh na zvýšenie sumy na úhradu energií pre ŠHK 37 Piešťany. Mesto sa zmluvne zaviazalo, že v tomto roku poskytne na tento účel 150-tisíc eur.

„Niekedy v októbri bude zmluvná kvóta vyčerpaná a vzhľadom na celkovú situáciu vo financovaní hokeja na Slovensku navrhujeme odľahčiť prevádzkovateľovi situáciu a čiastkou 40-tisíc eur mu zabezpečíme odber energií až do konca kalendárneho roku, aby sa v Piešťanoch mohla vôbec začať nová hokejová sezóna vo všetkých kategóriách, počnúc žiakmi a končiac áčkom mužov,“ upresnil dôvody tohto návrhu primátor Remo Cicutto.

Reklama

REKLAMAheaven rest

Zároveň odmietol, že uprednostňuje hokejistov pred ostatnými športovými klubmi, ktorých je v meste takmer 60. „Pozerám sa na to z pohľadu majiteľa zimného štadióna. Ak si budeme štadión sami prevádzkovať, musíme kryť aj náklady, ktoré sú dnes v réžii ŠHK 37 Piešťany resp. jeho majiteľov a bude nás to stáť viac ako spomínaných 40 000 eur, alebo hokej v Piešťanoch prejde na amatérsku bázu, čo zabráni mnohým talentom realizovať sa v klube už od žiackeho veku.“

Najväčšia časť z prebytku má ísť na opravu ciest. Podľa primátora vychádza radnica z pasportizácie miestnych komunikácií, na základe ktorej má zabezpečený dlhodobý plán obnovy. „Samozrejme, na konkrétnu rekonštrukciu vždy vyberáme tie, ktoré sú už v jednom profile vozovky hotové alebo nadväzujú na už opravené komunikácie.“

Hovorca mestského úradu Tibor Hlobeň uviedol, že prebytok vznikol vďaka šetreniu, ku ktorému sa zaviazali samosprávy v roku 2012, keď Združenie miest a obcí Slovenska podpísalo s Vládou SR Memorandum o spolupráci pri uplatňovaní rozpočtovej politiky.

Mestá museli šetriť a niektoré z nich majú po vyúčtovaní roku 2013 prebytky. „Patria k nim aj Piešťany, ale na prebytok v neštandardnej výške 880-tisíc eur z druhej strany pozerajú naakumulované ´zanedbané´ investičné projekty. To sú fakty a nič na nich nezmení ani hlas z ulice, šíriaci sa rýchlosťou afrických tam-tamov a hlásajúci, že idú voľby, tak radnica dobieha svoju predchádzajúcu nečinnosť,“ uzavrel Tibor Hlobeň.

Text: Tlačová správa MsÚ (krátené)/Martin Palkovič

Populárne články