Connect with us

Samospráva

Pravicová koalícia prezentovala svoj volebný program

Published

on

Reklama

V stredu 10. novembra 2010 sa uskutočnila tlačová konferencia koalície strán SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd a ich spoločnej kandidátky na post primátorky Piešťan Kataríny Cibulkovej, na ktorej informovali o svojom volebnom programe pri príležitosti oficiálneho začiatku volebnej kampane.

[singlepic id=7093 w=320 h=240 float=left]„Piešťany potrebujú zmenu. Na základe toho sme vytvorili program, ktorý je veľmi podrobný, veľmi obsiahly a dovolím si tvrdiť program, ktorý je veľmi ambiciózny, a ktorý posúva Piešťany dopredu. Chcem ubezpečiť, že v našom programe nesľubujeme nič bombastické ani nič, čo by nebolo uskutočniteľné. Každý bod, ktorý sme si do programu dali sme veľmi zvažovali a konzultovali napríklad so štátnymi orgánmi a inštitúciami, ktorých sa dotýka. Som si vedomá toho, že základom úspechu v komunálnych voľbách je silný tím a som presvedčená, že s našimi koaličnými partnermi a spolu s odborníkmi z jednotlivých oblastí sme takýto silný tým vytvorili,“ povedala počas tlačovej konferencie Katarína Cibulková. Aj keď nechcela špecifikovať tri najväčšie priority z programu, pretože podľa nej sú všetky body dôležité, na tlačovej konferencii boli spomenuté predovšetkým heslá ako Piešťany potrebujú zmenu, Piešťany opäť s kúpaliskom, Piešťany opäť svetové, či Piešťany opäť čisté.

Reklama

[singlepic id=7095 w=320 h=240 float=right]Za koaličných partnerov sa na tlačovej konferencii zúčastnili predseda KDH v Piešťanoch Marián Gula, ktorý hovoril predovšetkým o dôležitosti krokov v sociálnej oblasti a predsedníčka okresnej organizácie strany Most – Híd v Piešťanoch Gabriela Kubíčková. Tá okrem iného spomenula, že by chceli po úspešných voľbách priniesť aj novinky na poli kultúry a doplniť tradičné podujatia o nové, ktoré by pritiahli viac ľudí do ulíc mesta a chceli by tiež obnoviť momentálne nefunkčný amfiteáter.

Koalícia by v nasledujúcich štyroch rokoch chcela viac dbať na to, aby verejná správa bola priateľská a aby sa zlepšil komfort pri poskytovaní služieb občanom, čím majú na mysli rozšírenie úradných hodín pre verejnosť, posilnenie pracovísk prvého kontaktu, dostupnosť cez internet, zjednodušenie systému prikladania požadovaných  dokladov. Taktiež chcú zrýchliť a zjednodušiť konania na stavebnom úrade, pričom podľa volebného programu je transparentnosť prioritou. Pri personálnom zabezpečení mestského úradu che koalícia SDKÚ-DS, KDH a Most – Híd preferovať odbornosť. Katarína Cibulková počas konferencie dementovala fámy o plánovaných čistkách na mestskom úrade v prípade jej zvolenia, ktoré údajne kolujú po Piešťanoch.

Reklama

[singlepic id=7097 w=320 h=240 float=left]V pláne koalície je tiež zverejňovanie zmlúv, faktúr a ostatných dôležitých materiálov. V oblasti financií plánuje koalícia iniciovať audit činností a nákladov. Sľubuje tiež zlepšenú starostlivosť o majetok mesta a sprehľadnenie jeho evidencie a využitia. Spoluprácu mesta Piešťany  a piešťanskými kúpeľmi radí koalícia podľa volebného programu na prvé miesto v hierarchii spolupráce. Plánuje tiež hľadať spôsob ako viac priblížiť kúpeľnú starostlivosť obyvateľom Piešťan, napríklad formou dotácii pre obyvateľov. V oblasti životného prostredia chcú ľudia okolo Kataríny Cibulkovej zamedziť ďalšej nekoncepčnej a nepovolenej výstavbe v rozpore   s územným plánom. V oblasti cestovného ruchu chce koalícia strán vrátiť Piešťanom tradičný charakter mesta, aby boli tým čím vždy boli, mestom oddychu, rekreácie a zdravia. Vrámci toho plánujú priblížiť informačné centrá návštevníkom Piešťan. Plánovaná je tiež podpora častejšieho a pravidelného využitia letiska pre leteckú dopravu. Z hľadiska bezpečnosti by chceli poslanci za koalíciu SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd vytvoriť podmienky pre pokojný život obyvateľov a návštevníkov Piešťan zvyšovaním bezpečnosti a poriadku predovšetkým monitorovaním kritických častí mesta kamerami. V oblasti zamestnanosti, sociálnej politiky a rodiny chcú napríklad zrealizovať program „Senior karta“, umožňujúci čerpanie sociálnych výhod dôchodcom. V spolupráci s piešťanskou nemocnicou plánujú vybudovať v nevyužívaných priestoroch denný stacionár  pre  chorých a nevládnych seniorov. V problematike školstva a vzdelania by chceli úsporami zabezpečiť investície do kvalitného vybavenia škôl, ktoré by mali byť výkladnou skriňou mestskej časti a nositeľom aktivít aj v rozvoji kultúry a športu. Chcú taktiež iniciovať bezplatné internetové WiFi pripojenie v okolí škôl a knižnice s možnosťou využiť vestibuly škôl pre verejný internet. V oblasti športu chcú podporiť školské a komunálne športové zariadenia, ktoré budú sprístupnené verejnosti, najmä ak pre aktivity detí a mládeže zabezpečia profesionálny dozor. Podľa vyjadrení Kataríny Cibulkovej by chceli taktiež dokončiť opravy futbalového štadióna a využiť ho na sústredenia reprezentácie či pre zahraničné tímy, o čom sa už vraj predbežne rozprávala s prezidentom Slovenského futbalového zväzu.

Ak vás zaujíma celý program koalície strán SDKÚ-DS, KDH a Most – Híd nájdete ho tu.

Autor: ht Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

[nggallery id=286]

Populárne články