Connect with us

Samospráva

Povolenie čerpať liečivú vodu radnica ponúknuť nemôže

Published

on

Reklama

Mestskí poslanci sa majú na dnešnom zastupiteľstve oboznámiť s podmienkami podania žiadosti o vydanie  povolenia vyžívať zdroj liečivej vody. Pravdepodobne rozhodnú aj o ďalšom postupe. Začiatkom marca totiž dlho diskutovali o tom, či má mesto využívať jeden z existujúcich prameňov.

[singlepic id=20018 w=320 h=240 float=right]V diskusii vtedy padli rôzne alternatívy. Zdroj liečivej vody by mohol byť podľa niektorých poslancov použitý pre potreby nového kúpaliska pri futbalovom štadióne. Mesto by ho tiež mohlo ponúknuť potencionálnemu investorovi a pripraviť mu tak pôdu pre vybudovanie aquaparku. To však legislatíva nedovoľuje.

Reklama

„Podľa zákona nie je možné previesť práva využívať zdroj na iného, preto žiadosť podáva fyzická osoba – podnikateľ alebo právnická osoba, ktorá chce zdroj využívať,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová.

Správny poplatok spojený s podaním žiadosti je podľa jej slov 331,50 eur a úhradu za využívanie zdroja určuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 27/2006 Z. z. V prípade, že by radnica touto liečivou vodou napĺňala bazény na kúpalisku zaplatí štátu 12 centov za meter kubický.

Reklama

Podľa Kataríny Zollerovej v súčasnosti žiadna samospráva na Slovensku nevyužíva prírodné liečivé ani minerálne zdroje.

Mesto Piešťany však môže žiadosť podať kedykoľvek. Štátna kúpeľná komisia zasadá aspoň raz za mesiac a rozhodnúť musí do 30 dní, v zložitých prípadoch do dvoch mesiacov. Svojich zástupcov v komisii má Asociácia slovenských kúpeľov, Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd v SR, ministerstvo životného prostredia, Slovenská lekárska spoločnosť a Združenie miest a obcí Slovenska.

Text: Martin Palkovič

Populárne články