Connect with us

Samospráva

Poslanci zvýšili niektoré dane, odmien sa nezriekli

Published

on

Reklama

Percentuálne sa najviac zdvihne poplatok za psa a za ubytovanie. Majitelia bytov s plochou 100 m2 zaplatia mestu ročne o 1 euro viac.

[singlepic id=37928 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Rozprava o novele nariadenia o dani z nehnuteľnosti začala pripomienkami z pléna. Jozef Malík (nezávislý) navrhol zapracovať úľavy na daniach pre sociálne slabších. Miloš Tajamka (Smer-SD) chcel, aby sa zvýšila aj daň za ornú pôdu a Jozef Beňačka (nezávislý) žiadal valorizovať daň za priemyselné stavby a stavby na ostatné podnikanie z 3,50 na 3,59 eura. Tento návrh odmietla Mária Beňová (Smer-SD) s tým, že väčšie zaťaženie podnikateľov „je totálne neúnosné.“ Ani jednu z pripomienok plénum neprijalo.

Reklama

V ďalšom bode poslanci zvýšili poplatok za ubytovanie o 10 %. Neprešiel návrh Michala Hyneka (Smer-SD), ktorý chcel, aby táto daň zostala na úrovni 1 euro za osobu a noc. V septembri prišiel s jej navýšením on sám. Podmieňoval tým zavedenie voľného parkovania počas víkendov. Jeho kolegovia sa nestotožnili ani s myšlienku, aby daň za psa nemuseli päť rokov platiť ľudia, ktorí si osvoja zviera z útulku.

Poplatok za chov psa zvýšilo zastupiteľstvo z 9 na 15 eur v rodinných a z 34 na 40 eur v bytových domoch.

Nasledovalo hladké schválenie rozpočtov mestských organizácií – knižnice, kultúrneho strediska a Služieb mesta Piešťany.

Na začiatku prerokovania mestského rozpočtu navrhla Iveta Babičová (SDKÚ-DS) zriadiť ďalšiu triedu pre škôlkárov. Všetci poslanci sa s tým stotožnili.

Marián Dubovský (nezávislý) predniesol myšlienkou, aby sa v budúcom roku všetci zriekli odmien za svoju činnosť v zastupiteľstve, rade a komisiách, pretože „funkcia poslanca je čestnou funkciou.“ „Človek, ktorý chce urobiť takýto skutok, môže to tajne venovať na charitu,“ reagoval Miloš Tamajka. V rozpočtovej položke Členovia MsZ sú naplánované výdavky prevyšujúce 72-tisíc eur, z toho takmer 67-tisíc eur tvoria odmeny. Práve tých by sa mali poslanci, podľa Mariána Dubovského, zrieknuť. Ak by to spravili, nedostávali by od radnice žiadne peniaze. Jeho návrh neprešiel.

V príjmovej časti bude mesto v budúcom roku hospodáriť so sumou takmer 21-miliónov eur. Výška výdavkov je naplánovaná na 20-miliónov eur.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články