Connect with us

Samospráva

Poslanci chcú pre mesto zdroj liečivej vody

Published

on

Reklama

Zastupiteľstvo sa otázkami nového bazéna, potenciálnych investorov a potreby využitia termálnej vody zaoberalo neplánovane. Na záver zasadnutia, ktoré sa uskutočnilo 1. marca, ich vytiahol poslanec Michal Hynek (SMER-SD).

[singlepic id=26170 w=320 h=240 float=right]„Vzhľadom na aktuálnu finančnú situáciu mesto nie je schopné realizovať výstavbu kúpaliska,“ otvoril takmer hodinovú debatu a odmietol zadlžovanie. Navrhol prilákať investora, pre ktorého je dôležitá termálna voda. Následne podal návrh uznesenia, ktoré by zaviazalo vedenie mestského úrad rokovať s príslušnými inštitúciami ohľadom sprístupnenia liečivej termálnej vody v prospech Mesta Piešťany.

Reklama

Primátor Remo Cicutto najskôr zhrnul chronológiu prípravy projektu kúpaliska a vymenoval možnosti financovania, medzi nimi aj vstup súkromného kapitálu. Informoval, že 27. marca bude projekt prezentovaný potenciálnym investorom.

Ďalej povedal, že už na začiatku prípravy projektu bolo rozhodnuté o nevyužívaní termálnej vody vo veľkých bazénoch. „Bolo to z dôvodu ekonomickej náročnosti samotnej realizácie technológie a zvýšenia nákladov na prevádzku.“ Podľa jeho slov sú náklady na hrane aj pri využití bežnej vody. Termálna liečivá voda má byť v malom bazéne. Poslancom navrhol, aby dali mestskému úradu za úlohu vypracovať žiadosť o jej využitie v zmysle zákona č. 538/2005. Samotné rokovania by podľa jeho názoru nikam neviedli.

Reklama

[singlepic id=24979 w=320 h=240 float=right]Poslanec Juraj Brna povedal, že projekt nového kúpaliska je ekonomický nezmysel: „Potrebujeme veľkého investora, ktorý za miliardu korún vybuduje aquapark. Máme termálny prameň, ktorý je blokovaný kúpeľmi a je potrebné vytvoriť podmienky pre potenciálnych investorov, aby ho mohli využívať.“

Primátor reagoval, že všetci investori sú vítaní: „Všetko urobíme preto, aby v Piešťanoch aquapark postavili. Nie je pravda, že by sa sem hrnuli. Majú na to pragmatické dôvody, lebo potenciál zaplatiť aquapark je veľmi nízky vzhľadom na prítomnosť kúpeľov.“

„Za mojej poslaneckej éry som zažila osem investorov, do dnešnej doby tu nie je nič postavené,“ pripomenula Mária Beňová, šéfka poslaneckého klubu SMER-SD. Spolu so šéfom klubu AZ Jozefom Beňačkom (nezávislý) sa zhodli na tom, že v pripravenom projekte treba pokračovať. „Ja som za, aby sme hľadali akúkoľvek možnosť využiť liečivú prírodnú vodu v aquaparku alebo kúpalisku, ktoré bude slúžiť nielen obyvateľom a nielen turistom, ale aj obyvateľom aj turistom,“ povedal Jozef Beňačka.

Na záver Michal Hynek navrhol vytvorenie komisie zloženej z poslancov, ktorá bude s príslušnými inštitúciami rokovať. Jej vznik väčšina odsúhlasila. Okrem Michala Hyneka budú jej členmi Jozef Malík a Martin Valo (obaja nezávislí). Poslanci ďalej rozhodli, že mestskí úradníci do najbližšieho zastupiteľstva zistia podmienky podania žiadosti o vydanie povolenia využívať zdroj liečivej vody.

Celú diskusiu zaznamenala TV Karpaty. Prvú polovicu si môžete pozrieť tu a druhú tu.

Text a foto: Martin Palkovič Vizualizácie: MsÚ

Populárne články