Connect with us

Novinky

Parkovacie miesta blokujú vozidlá, ku ktorým sa nikto nehlási

Published

on

Reklama

Vozidiel v Piešťanoch z roka na rok pribúda, viaceré parkovacie miesta a chodníky však zaberajú havarované vraky, poškodené autá či také, ku ktorým sa dlhodobo nik nehlási. Poškodené a staré vozidlá okrem toho, že narúšajú estetický dojem mestských častí, sú často aj ekologickým strašiakom. 

IMG_5732

Reklama

Na portáli Odkaz pre starostu pred týždňom a pol pribudol oznam o vozidle, ktoré by malo byť niekoľko mesiacov odstavené na sídlisku Adam Trajan. Škodovka je poškodená a blokuje parkovacie miesto. Podľa vyjadrenia hovorkyne mestského úradu Evy Bereczovej mesto podnet preveruje. Stránka, ktorá slúži na overovanie vozidiel, po zadaní evidentného čísla uvádza: „Na identifikátoroch vozidla nastala zmena pôsobením vonkajších vplyvov a síl, sú nečitateľné, alebo ich nemožno určiť.” 

V prípade, že obyvateľ kontaktuje políciu, tá jeho podnet prijme a podľa okolností odstúpi príslušnému orgánu. „Ak napríklad auto tvorí prekážku v cestnej premávke, príslušná je konať polícia a zabezpečí jej odstránenie. Ak je auto vyradené z evidencie, príslušným orgánom vo veciach odpadu je mesto, resp. obec. Ak je auto odstavené na ceste, konať by mal príslušný okresný úrad,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.

Reklama

IMG_7154

Dopravný analytik Jozef Drahovský pripomína, že v cestnej sieti môže byť zaparkované len vozidlo, ktoré má tabuľky s evidenčným číslom. „Ak vozidlo tvorí prekážku na cestnej komunikácii, tak je prekážku povinný odstrániť majiteľ vozidla a keď ten nekoná, tak správca príslušnej komunikácie na náklady majiteľa vozidla. Ak je vozidlo zaparkované na ľubovolnom parkovisku, to isté platí pre správcu parkoviska,“ povedal Drahovský. Zložitejší problém nastáva, ak je auto zaparkované mimo cestnej siete. „V každom prípade rozhoduje majiteľ nehnuteľnosti, avšak už nemôže uplatniť práva vyplývajúce z Cestného zákona. Čiže musí vyhľadať majiteľa vozidla a dohodnúť sa s ním,” dodal odborník.

Bežnou praxou podľa neho je obhliadka vozidla a vyhľadanie majiteľa podľa tabuliek s evidenčným číslom alebo výrobného čísla. „Ak sa majiteľ nenájde, tak sa dá na vozidlo oznam a po mesiaci sa zošrotuje,“ uzavrel dopravný analytik Jozef Drahovský.

-vv-

Populárne články