Connect with us

Samospráva

Odkaz pre starostu spustia aj v Piešťanoch

Published

on

Reklama
Reklama

Radnica vylepší spôsob komunikácie s občanmi. Prostredníctvom internetového portálu môžu ľudia podávať podnety, ktorých riešenie je v priamej kompetencii samosprávy.

odkaz

Piešťany sa 1. mája pripoja k 17 slovenským mestám, kde funguje projekt Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť s názvom Odkaz pre starostu. Jeho hlavným cieľom je efektívnejšia obojstranná komunikácia, spojená s riešením problémov.

„Obyvatelia v prípade, že majú akýkoľvek podnet, už nemusia hľadať spôsoby ako ho oznámiť kompetentným. Je to aj uľahčenie pre samotné mesto. Vďaka občanom môže mať oči všade,“ hovorí Jozef Malík z OZ Pro Civitate, ktorý inicioval vytvorenie piešťanskej verzie portálu odkazprestarostu.sk.

Reklama

„Ľudia sa pohybujú po uliciach, kde impulzy vznikajú. Výhodou oproti súčasným spôsobom je, že občan podnet nafotí, pripojí k nemu krátky popis a pošle ho cez internet, zo svojho počítača alebo cez androidový telefón administrátorovi,“ pokračuje J. Malík.

Podnety v každom meste spravuje nezávislá osoba, ktorá nie je zamestnancom mesta. Vďaka tomu sa žiaden z nich „nestratí“ a občan dostane relevantnú odpoveď. V Piešťanoch to bude dobrovoľník Marek Labuda, ktorý aktívne spolupracuje s OZ Pro Civitate.

Jozef Malík zároveň upozornil, že tento portál nemôže byť liekom na všetko. „Len ťažko sa riešia prípady, kde sú komplikované vlastnícke vzťahy alebo mnohé ďalšie dôvody. Na druhej strane to zabezpečí, že verejnosti bude odkomunikované, prečo daný problém nie je možné riešiť očakávaným spôsobom.“

Odkazprestarostu.sk je podľa jeho slov iba jedeným z mnohých nástrojov, ako riešiť vzniknuté situácie: „Je na každom z nás akú spolupatričnosť cítime voči prostrediu, v ktorom žijeme. My všetci totiž máme v rukách a plnej moci to, ako vyzerá naše okolie. Nespoliehajme sa stále iba, že „to” niekto urobí. Ak je to v našich silách, urobme to my a teraz.“

(mp)

Populárne články