Connect with us

Samospráva

Najstaršia časť mestského parku dostáva novú tvár

Published

on

Reklama

Sad Andreja Kmeťa, kedysi nazývaný Starý park, bude čoskoro bohatší o fontánky, mostík, chodníky a kvetinové záhony. Náklady na túto rekonštrukciu sú takmer 50-tisíc eur.

[singlepic id=42562 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Najviac sa zmení okolie sochy Adama Trajana. Pribudne tam rozsiahly kvetinový záhon s fontánou nazývanou Výver, s riečnymi obliakmi a okrasnými trávami. „Evokovať má meandre niekdajšieho riečišťa Váhu s vývermi termálnej vody,“ informovala Barbora Piovarčiová z kancelárie primátora. Novinkou budú aj ďalšie fontánky a drevený mostík, ktorý symbolicky spojí spevnenú plochu s lavičkami pred sochou. Projekt tiež počíta s osadením nových lavičiek.

Reklama

Ukončenie prác, ktoré realizuje firma M-Silnice a.s. je naplánované na koniec mája. Náklady sú vyčíslené na 49. 964.67 eur s DPH.

REKLAMA
bike-centrum

Mestský park má nevyčísliteľnú hodnotu najmä kvôli svojmu veku. Jozef Erdody ho založil pred vyše 200 rokmi práve v miestach, ktoré teraz nazývame Sad Andreja Kmeťa. Účastníci vlani vyhlásenej súťaže na jeho obnovu riešili prevažne severnejšie ležiacu časť. Park má rozlohu 22 hektárov a je Národnou kultúrnou pamiatkou.

Minulý rok park poškodila búrka sprevádzaná veternou smršťou, ktorá neďaleko sochy Adama Trajana vyvalila lipu zasadenú v prvej polovici 19. storočia. Strom spadol na uzavretý parčík pred hotelom Slovan a poškodil podobne starú sochu. Návrhy na sprístupnenie a obnovu priestoru patriaceho Slovenským liečebným kúpeľom Piešťany zatiaľ neboli vypočuté.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články