Úvod Samospráva Piešťany už minuli na domov dôchodcov tisíce, aj keď nevieme, kde bude

Piešťany už minuli na domov dôchodcov tisíce, aj keď nevieme, kde bude

Piešťany starnú a zároveň sa zvyšuje vek dožitia. Kapacity  zariadení pre seniorov sú v našom meste dlhodobo nepostačujúce – iba 44 lôžok v troch zariadeniach na približne sedem tisíc obyvateľov nad 60 rokov 이상한사람 다운로드. Hoci radnica sa už od roku 2005 pokúša vybrať alternatívu, kde by mal nový domov pre seniorov vzniknúť, ku konečnému rozhodnutiu zatiaľ nedošlo gx works2 32bit. Táto nerozhodnosť však nás už stála nemalé peniaze. 

urbanex-zs-trajan-08

REKLAMA
Knebl
Sheriff Taxi Piešťany
Dompek Pizza donaskova sluzba
Chlapci na panvici

REKLAMA

kia akcia

Ako PNky informoval architekt Igor Bučenec, ktorý sa problematikou vzniku domova pre seniorov zaoberá ako člen komisie Mestského zastupiteľstva pre rozvoj mesta už dlhšie, prvou alternatívou bola budova bývalej základnej školy na sídlisku Adam Trajan Yesfile cartoon. Mesto dalo dokonca vypracovať  realizačnú projektovú dokumentáciu na jej prestavbu na domov sociálnych služieb a dôchodcov, za ktorú zaplatilo spolu skoro 70-tisíc eur. Financie na rekonštrukciu predpokladala radnica získať z eurofondov JumpForce. Tento predpoklad však nevyšiel, a keďže plánované náklady mali dosiahnuť okolo tri milióny eur, prestavba sa nekonala.  Ďalšie peniaze si však vyžiadalo stráženie objektu – mesačne okolo tisícky (do konca roku 2012 to bolo celkom 92-tisíc eur), preto poslanci  v tom istom roku odsúhlasili, že budovu zbúrajú Protect country downloads. Náklady na búranie vyčíslili na  170 830 eur.  Z dôvodu záujemcu o prenájom, o ktorom píšeme inde, ho zatiaľ odložili egg is broken.

P1020887

Medzitým začalo mesto súbežne uvažovať o zriadení domova pre seniorov v objekte bývalého Lesoprojektu na ulici Pod Párovcami.  Podľa architektonickej štúdie by jeho prerábka  mala stáť na rozdiel od Trajana „len“ necelé dva milióny eur webtoon Friday. Nevýhodou je ale menšia kapacita budovy aj okolia. Podľa architekta Bučenca ani rozdiely medzi nákladmi na prestavbu budovy školy a Lesoprojektu nie sú až také markantné Download 10 albums. Dokonca zistil vo výpočtoch chyby. Vypracoval preto tabuľku, kde porovnáva pre a proti oboch variant. Percentuálne využitie plochy mu vyšlo skoro rovnaké…

„Osobne sa prikláňam k variante na sídlisku Adam Trajan, aj keď prevádzkové náklady by tam boli o čosi vyššie.  Mesto  má ale už spracovaný realizačný projekt, je tam dokonca vydané stavebné povolenie KakaoTalk Friends. Bývalá škola dáva možnosť  väčšej kapacity lôžok a aj okolie poskytuje viac  priestoru,“ hovorí Igor Bučenec. Kým na Trajane by domov pre seniorov mohol mať podľa projektu 65 lôžok, Pod Párovcami by dokázali umiestniť 53 dôchodcov 대신 증권 다운로드. Parkovacích miest je v starých Piešťanoch len sedem, pri škole ich naplánovali 25. Okrem toho nová projektová dokumentácia na Lesoprojekt  by mesto stála ďalších 80-tisíc eur a v navrhovanej podobe podľa Igora Bučenca nie je v súlade s platným Územným plánom mesta Piešťany. Za pravdu mu dáva tiež stanovisko sociálneho referátu Mesta Piešťany z 29. 8. 2012, ktoré v dispozičnom riešení budovy Lesoprojektu vidí rezervy a málo priestoru pre klientov, ich aktivity či návštevy.

DD1 001 DD2 001 (1)

Napriek vynaloženým nákladom  sa, ale oba plány ocitli na mŕtvom bode, pretože dva až tri milióny eur na rekonštrukciu mesto v rozpočte nemá, hoci 80-tisíc na nový projekt by sa ešte našlo. Piešťancom zrejme ďalších pár rokov nezostane iná možnosť, ako riešiť celodennú starostlivosť o starnúcich rodičov opatrovateľkami, svojpomocne, umiestnením do okolitých miest, obcí alebo zaplatiť nemalé peniaze v súkromných penziónoch. Uvidíme, či sa nový parlament dokáže rozhodnúť, ako ďalej…

P1020836

Text: A. Drahovská, foto: A. Drahovská, archív www.pnky.sk

REKLAMA