Connect with us

Samospráva

Mestskej polícii chýbajú ľudia. Nových odrádza nízky plat

Published

on

Reklama
Reklama

Vyše 7-tisíc priestupkov, pokuty v hodnote 21-tisíc eur a bližšie nešpecifikovaný počet zachránených životov.To všetko sú výsledky mestskej polície za minulý rok. Poslanci ich zobrali na vedomie na marcovom zastupiteľstve. Zaznela aj informácia, že policajtov je málo.

[singlepic id=22155 w=320 h=240 float=center]

„V súčasnosti máme 44 príslušníkov a 52 máme schválených. Takže nám chýba osem ľudí. Vlani odišli dvaja ľudia, tento rok jeden a jeden zomrel,“ povedal náčelník mestskej polície Marcel Mihálik. Počet policajtov 52 zastupiteľstvo podľa jeho slov schválilo ešte pred desiatimi rokmi, ale nikdy ho nedosiahli.

„Vzhľadom k zlej finančnej situácii zatiaľ ľudí neprijímame,“ vysvetlil Marcel Mihálik. Napriek tomu povedal, že prípadní záujemcovia o túto prácu sa môžu hlásiť. „Nejaké žiadosti už evidujeme, ale záujem nie je veľký. Je to práca, na ktorú musí mať človek žalúdok a nie je ohodnotená tak, ako by si predstavovali ľudia, ktorí k nám idú.“ Nástupný plat je 340 eur a priemerný okolo 550 eur. Policajti sa pravidelne striedajú na nočných službách a robia aj cez víkendy a sviatky.

Reklama

Všetci musia absolvovať fyzické a psychologické testy. Tie sa opakujú opätovne po piatich a desiatich rokoch.

„V roku 2011 riešila mestská polícia 7 127 priestupkov, pri ktorých udelila 3 706 blokových pokút v sume 21 340 eur. Na útvar bolo predvedených 42 osôb na zistenie totožnosti, zadržaných bolo 13 hľadaných osôb a 6 osôb bolo zadržaných pri páchaní trestného činu,“ zhodnotil náčelník činnosť mestskej polície pred poslancami.

„V správe sa neobjavuje zaujímavý parameter záchrana životov,“ reagoval na jeho slová viceprimátor Timotej Miština. Pripomenul, že policajti asistovali pri viacerých prípadoch, keď chceli ľudia spáchať samovraždu alebo sa vlastnou neopatrnosťou dostali do ohrozenia života.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články