Connect with us

Komunálne voľby 2010

Malé predvolebné spytovanie svedomia, alebo otázky, ktoré môžu pomôcť v rozhodovaní

Published

on

Reklama

Volebný deň „D“ sa blíži a zaiste viacerí z tých, čo by aj išli voliť, stále nevedia pre koho sa rozhodnúť. Ponúkame päť základných  otázok a ďalšie doplňujúce, na ktoré by si mal každý pri posudzovaní kandidátov na primátora či poslanca odpovedať. Človek sa nakoniec i tak rozhodne viac menej intuitívne či srdcom, ale trochu racia nie je nikdy na škodu :-)

[singlepic id=7006 w=320 h=240 float=right]1. Čo viem o kandidátoch, ktorí kandidujú po prvý raz?

Reklama

Nové tváre sú v politike vítané a potrebné, treba si však rozmyslieť, či sú dotyční kandidáti naozaj kompetentní a či sa záujem o veci verejné u nich nezobudil povedzme len dva-tri mesiace pred voľbami. Takže skôr ako sa milý volič rozhodneš, zalistuj si v pamäti a skús si spomenúť, kedy sa tvoj kandidát k nejakému problému verejne vyjadril, kedy a k čomu zaujal postoj? K ničomu? Dobré nápady a politický talent objavil v sebe až teraz? Čo keď záujem o veci verejné rovnako rýchlo aj stratí?

2. Čo viem o kandidátoch, ktorí sa uchádzajú o znovuzvolenie?

Reklama

Ako ma môj kandidát zastupoval v zastupiteľstve doteraz? Spýtal sa ma niekedy na názor ohľadom problému, ktorému sa zastupiteľstvo venovalo? Do akej miery poznám jeho prácu, názory, hlasovania? Koľkokrát môj poslanec verejne zaujal k nejakému problému postoj? Koľkokrát som v miestnych periodikách, televízii videl jeho snahu niečo zmeniť? Koľkokrát bol na niečo tak nahnevaný, či hrdý na svoju prácu, že sa o výsledok či problém podelil s verejnosťou, s voličmi? Ani raz? Ako je to možné? Zaujímal sa teda vôbec o veci verejné?

3. Ako som spokojný s fungovaním mesta?

Páči sa mi ako mesto mení svoju tvár? Som spokojný s tým, že namieste voľných priestranstiev sú už naplánované stavby nových nákupných centier?

Ako som spokojný s fungovaním mestského úradu, mestského kultúrneho strediska, knižnice, mestskej polície, centra voľného času, umeleckej školy, bytového podniku? Sú na čele týchto inštitúcií tí, najlepší a najschopnejší? Fungujú tieto inštitúcie spoľahlivo, kvalitne a efektívne?

Jeden námet za všetky: Ako je možné, že obvodný (mestský) stavebný úrad vypracuje návrh na pokutu za čiernu stavbu tak kompetentne, že odporca na krajskom stavebnom úrade s námietkou uspeje a nič zaplatiť nemusí? (čierna stavba haciendy na Bodone za jazdeckým areálom)

4. Ako hlasovali terajší poslanci v zásadných otázkach?

Z 25 terajších poslancov sa o znovuzvolenie uchádza 21 z nich. Hlasovali tak, ako by som hlasoval ja?

Ako hlasovali napríklad pri predaji pozemkov v okolí niekdajšej nafukovacej haly, ktoré predali Slovenskému paralympijskému výboru aj potom ako už boli známe komplikácie pri realizácii projektu? A navyše prečo ich predali za takých podmienok, že ak z projektu zíde úplne, mesto nebude mať predkupné právo na ich spätné získanie?

5. Verím tomu, že za uplynulých minimálne osem rokov tu skutočne nemohla vzniknúť moderná mestská plaváreň?

Už bohužiaľ naozaj tradičná predvolebná otázka. Je náhodou, že na projekte sa začne pracovať práve vo volebnom roku? Ako je možné, že plaváreň má byť zrazu tam, kde mohla stáť už niekoľko rokov? Prečo mestský úrad pod osobnou gesciou primátora dva roky pripravoval zámenu pozemkov na Hlbokej ulici vhodných pre plaváreň, keď po jednom jedinom hlasovaní poslancov bolo všetko zmietnuté zo stola? To je čo za koncepciu? Rovnako sa po voľbách zamietne miesto na okraji parku? Kto z kandidátov na primátora tomuto projektu verí tak, že sa odváži dať verejný prísľub občanom, že ak sa plaváreň za jeho šéfovania radnici nepostaví, nebude sa on uchádzať o znovuzvolenie?

(red)

Populárne články