Connect with us

Samospráva

Krajskí poslanci by si mali polepšiť, odmeny si schvália sami

Published

on

Reklama

Všetci zástupcovia piešťanského regiónu by mali za svoje pôsobenie v krajskom parlamente dostávať mesačne minimálne 480 eur plus paušálne náhrady vypočítané na základe vzdialenosti ich bydliska od sídla Trnavského samosprávneho kraja. Rozhodnú o tom na svojom druhom riadnom zasadnutí v stredu 5. februára.

peniaze2

Reklama

V novembrových krajských voľbách obyvatelia okresu Piešťany zvolili päť členov župného zastupiteľstva. Na základe materiálov predložených na stredajšie rokovanie by sa mal Peter Ottinger (SDKÚ-DS) stať aj členom Rady TTSK, jeho stranícka kolegyňa Iveta Babičová členkou komisie pre životné prostredie a podpredseníčkou komisie pre školstvo.

Podpredsednícke posty majú získať aj nezávislí poslanci Remo Cicutto (komisia pre regionálny rozvoj a cestovný ruch) a Jozef Drahovský (komisia pre sociálnu oblasť). Prvý z nich má byť členom komisie pre pozemné komunikácie a dopravu, druhý členom komisie pre životné prostredie.

Reklama

Dva posty v poradných orgánoch má zastávať aj Miloš Tamajka (Smer-SD), ktorý je navrhnutý na funkciu podpredsedu komisie pre sociálnu oblasť a člena finančnej komisie.

Krajskí poslanci si v stredu schvália aj odmeny, ktoré im budú vyplácané počas ich štvorročného funkčného obdobia.

Ak sa Peter Ottinger stane členom Rady TTSK, dostane mesačne 580 eur. Každý zo zvolených podpredsedov komisií bude mať nárok na mesačnú odmenu 530 eur. Ako členovia komisií by dostávali 480 eur, ale keďže každý z piešťanských poslancov by mal byť aj podpredsedom, prináleží mu mesačná odmena za vykonávanie iba jednej funkcie a to tej, za ktorú je odmena vyššia.

S výnimkou Petra Otingega teda naši volení zástupcovia v prípade schválenia príslušného návrhu predloženého na rokovanie zastupiteľstva dostanú mesačne 530 eur.

Okrem toho majú všetci právo na paušálne náhrady a to na základe vzdialenosti svojho bydliska od Úradu TTSK. Ak to je menej než 20 km, patrí im mesačne 179 eur. V prípade, že bývajú vo vzdialenosti vyššej než 40 km, dostanú 205 eur.

Počas uplynulých štyroch rokov mali krajskí poslanci odmeny nižšie. Člen rady dostával 512 eur, predseda komisie 512 eur a podpredseda komisie 462 eur. Podľa zákona môže byť ich maximálna odmena vo výške 20 násobku minimálnej mzdy, čo je 7 040 eur ročne.

Plat predsedu TTSK Tibora Mikuša je na základe zákona určený na 3 220 eur. Župan má nárok na paušálne náhrady vo výške 128 eur.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články