Connect with us

Samospráva

Kontrola zistila nedostatky v hospodárení knižnice

Published

on

Reklama
Reklama

Drahé pripojenie na internet, porušenie princípov verejného obstarania tlačiarenských prác, starostlivosť o rastliny a upratovacie služby vykonané externými firmami. Tieto štyri výhrady mal voči hospodáreniu v mestskej knižnici hlavný kontrolór.

[singlepic id=27110 w=320 h=240 float=right]Správu o výsledkoch ukončených kontrol predložil Peter Konečný mestským poslancom na ich júlovom zasadnutí. Okrem iného sa dotýkala aj nedostatkov v hospodárení knižnice. Riaditeľka Margita Galová musí do 15. júla k zisteným skutočnostiam prijať opatrenia, ktorými sa kontrolór bude opäť zaoberať.

Mala by urobiť nové verejné obstarávanie na internetové pripojenie. To stojí knižnicu ročne viac než 6-tisíc eur. Peter Konečný povedal, že v súčasnosti je služba rovnakých parametrov u iných poskytovateľov niekoľkonásobne lacnejšia. Internet pre knižnicu bol pritom obstaraný priamym zadaním. Podľa poslanca Mariána Dubovského (nezávislý) aj preto, že firma Kios poskytla pri jeho zriaďovaní kabeláž a desať počítačov zadarmo.

Porušenie princípov verejného obstarávania zistila kontrola aj pri dodávke tlačiarenských prác. Od apríla 2011 do marca 2012 vystavila knižnica objednávky na tlač rôznych letákov a brožúr v hodnote 15 500 eur bez DPH, neurčila pritom pre jednotlivé zákazky ich predpokladané hodnoty.

Reklama

[singlepic id=27103 w=320 h=240 float=left]„Tlač vyššie uvedených predmetov sa pritom každoročne opakuje v približne rovnakom objeme a hodnote, prakticky stále u tých istých dodávateľov,“ píše sa v správe kontrolóra. Princíp transparentnosti však podľa nej nebol uplatnený ani pri objednávkach grafických návrhov pre tlač v hodnote viac než 3 400 eur.

Tlačiarenskými a grafickými prácami sa však poslanci v rozprave takmer nezoberali. Zamerali sa na upratovanie v hodnote vyše 2-tisíc eur, ktoré riaditeľka Margita Galová objednala počas rekonštrukcie knižnice. Iveta Babičová (SDKÚ-DS) upozornila na to, že zamestnanci knižnice nemajú túto činnosť v popise práce.

Milan Máček (Smer-SD) povedal, že namiesto objednania starostlivosti o interiérové rastliny od externej firmy (v hodnote takmer 700 eur), sa mohla knižnica obrátiť na Služby mesta Piešťany.

Zastupiteľstvo nakoniec zobralo správu hlavného kontrolóra na vedomie. Opatreniami na nápravu zistených skutočnosti sa budú poslanci zaoberať na jednom zo svojich ďalších rokovaní.

Primátor Remo Cicutto počas rozpravy konštatoval, že v predchádzajúcich rokoch nemal problém riešiť zistené nedostatky sankciami voči manažérom mestských inštitúcií, vrátane personálnych zmien.

Text a foto: M. Palkovič

Populárne články