Connect with us

Samospráva

Kolonádový most: Po oprave nahradí obchody galéria

Published

on

Reklama

V prípade úspechu projektu, ktorý dnes schválili poslanci, dostane Kolonádový most do konca budúceho roka novú podobu. Stavebné náklady vyčíslila radnica na asi 1,35 mil. eur. Európska únia by mala tiež zaplatiť vybavenie zrekonštruovaných priestorov, ktoré dostanú novú funkciu.

kolonadovy most

Reklama

Namiesto obchodov v nich bude galéria a informačná kancelária. Bývalý pitný pavilón za sochou Barlolámača má dostať pôvodnú podobu podľa návrhu architekta Emila Belluša. „Všetci nájomcovia tohto priestoru vedia, že Mesto Piešťany ide rekonštruovať tento objekt, preto sú všetky nájomné zmluvy upravené na krátku výpovednú lehotu. V tejto chvíli s nimi nikto nerokoval, ale vedia, že preto majú krátku výpovednú lehotu, lebo ten čas niekedy príde,“ povedal poslancom primátor Remo Cicutto počas prerokovania žiadosti o nenávratný finančný príspevok.

Tú musí radnica podať najneskôr 8. apríla na ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktoré vyhlásilo výzvu s názvom Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov.

Reklama

Aj preto nie je projekt prioritne zameraný na opravu mosta, ale na využitie jeho potenciálu v cestovnom ruchu. V prípade úspechu žiadosti, však bude z európskych zdrojov opravená aj strecha, mostovka, chodníky, okná, stavebná konštrukcia a elektroinštalácia. Táto národná kultúrna pamiatka vďaka tomu prejde rekonštrukciou, na ktorú čaká už roky. Spolu s interiérovým vybavením a príslušnou technikou sú náklady na tento projekt vyčíslené na 1,676 mil. eur.

REKLAMA:

Monitoring_dirofilaria_pes

Mesto by sa malo na financovaní podieľať čiastkou 5%. Ak ministerstvo žiadosť schváli, samospráva si na tento účel vezme úver. Most bude počas stavebných prác, ktoré musia byť hotové do konca roka 2015, zatvorený iba čiastočne.

Kolonádový most dala v roku 1932 postaviť firma Alexander Winter a synovia podľa návrhu mladého architekta Emila Belluša. Dnes ja zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Je architektonickým unikátom, vrcholom funkcionalistickej tvorby na Slovensku a stavbou oceňovanou aj v zahraničí. Medzinárodnou úniou architektov bol totiž zaradený medzi najzaujímavejšie funkcionalistické stavby sveta.

Minulý rok oslávil Kolonádový most spolu s Barlolámačom osemdesiatku.

Text a foto: Martin Palkovič Vizualizácia: MsÚ

Populárne články