Connect with us

Samospráva

Elektronické aukcie ušetrili vyše 900 tisíc eur

Published

on

Reklama

Mesto Piešťany je jednou z prvých slovenských samospráv, ktoré zaviedli verejné obstarávanie pomocou elektronických aukcií. Podľa prednostky mestského úradu Denisy Bartošovej od roku 2007 radnica vďaka tomu ušetrila skoro 933 tisíc eur.

[singlepic id=23036 w=320 h=240 float=left]Podľa jej slov sa doteraz uskutočnilo 127 aukcií na realizáciu rekonštrukcie chodníkov, ciest, budov, ale aj futbalového ihriska a tribúny. Mesto Piešťany využíva túto metódu pri obstarávaní tovarov a služieb s hodnotou vyššou ako 3000 eur a stavebných prác nad hodnotu 5000 eur.

Reklama

Elektronické aukcie na rozdiel od bežného obstarávania nútia uchádzačov o zákazky financované z verejných zdrojov cenu znižovať. Predtým komisia iba otvorila obálky a vybrala najvýhodnejšiu ponuku. Teraz nasleduje druhé kolo – elektronická aukcia, kde sa uchádzači dozvedia najnižšiu cenu a prostredníctvom internetu ju ešte znižujú. Ušetrenú sumu potom obstarávateľ určí rozdielom medzi najnižšou v obálke ponúknutou cenou a cenou vybranou pomocou elektronickej aukcie „Finančná úspora sa vyčísľuje z najnižšej ponuky uchádzačov z obálok, t.j. z ponuky keby sa e-aukcie neuskutočnila,“ píše Denisa Bartošová v článku zverejnenom na webe mesta.

Výskum, ktorý v septembri vypracovala Transparency International uvádza, že priemerná úspora je 6 až 15% nákladov. Odporcovia elektronických aukcií tvrdia, že nízke ceny za verejné zákazky môžu byť neskôr kompenzované dodatkami k zmluvám, ktoré konečnú cenu navýšia. Výskum však preukázal, že výskyt dodatkov je porovnateľný s ich počtom pri iných formách obstarávania.

Reklama

Aj tento transparentný systém sa dá zmanipulovať a to zlým nadstavením pomeru medzi cenou a ostatnými kritériami. Pri jednej z elektronických aukcií ministerstva kultúry napadli tesne pred jej ukončením e-mailové schránky uchádzačov hackeri a zabránili im ďalej znižovať cenu.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články