Connect with us

Samospráva

Dopravnú výchovu budú učiť pomocou rozkladacieho ihriska

Published

on

Reklama

Súčasťou prenosného ihriska sú dopravné značky, semafory a rozkladacia podlahová plachta, zobrazujúca križovatky. Piešťanská mestská polícia získala peniaze na tieto pomôcky z grantu ministerstva vnútra.

[singlepic id=34207 w=520 h=350 float=center]

Reklama

„Nechceli sme príliš veľké ihrisko. Výhoda tohto je naozaj v tom, že to vieme zložiť a rozložiť kdekoľvek. Uvidíme ako to pôjde,“ povedal pre mestský web policajný náčelník Marcel Mihálik. Celkové náklady na ihrisko podľa jeho slov dosiahli 2 500 eur, ministerstvo vnútra zaplatilo 80 % z tejto sumy.

Mestská polícia zabezpečuje dopravnú výchovu detí v materských a základných školách. Pre tieto vekové kategórie je efektívne zážitkové učenie a preto policajtom doteraz chýbali názorné ukážky z praxe. Ihrisko môžu rozložiť v telocvičniach, ale aj pred školami.

Reklama

REKLAMA

Štatistiky hovoria, že ročne zomrie na slovenských cestách až 60 detí. Asi 40 % nehôd, ktoré zapríčinia chodci majú na svedomí práve maloletí. Učiť ich obozretnosti od útleho veku je jednou z možností ako tomu zabrániť.

V Piešťanoch fungovalo veľmi dobre vybavené dopravné ihrisko od roku 1975, začiatkom 90. rokov ho však zrušili a na jeho mieste neskôr súkromný investor postavil bytovky. Ihrisko malo svetelnú signalizáciu, bicykle aj šliapacie motokáry. Deti z jednej školskej triedy na ňom dokázali simulovať rušnú cestnú premávku. Pod dozorom dopravných inštruktorov sa popri zábave veľa naučili.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články