Connect with us

Samospráva

Dolný Kubín zruší VZN o zákaze pitia alkoholu

Published

on

Reklama

Ružomberská prokuratúra rozhodla, že mesto Dolný Kubín musí zrušiť všeobecne záväzné nariadenie o požívaní alkoholu na verejnosti. Informoval o tom portál orava.sme.sk. Podobné nariadenie chcela piešťanská radnica prijať v máji. Z rokovania zastupiteľstva ho však poslanci stiahli, opäť o ňom majú hovoriť v decembri.

[singlepic id=19650 w=320 h=240 float=right]Prokuratúra namietala, že ak mesto Dolný Kubín zakazuje pitie alkoholu na verejných miestach, musí ich označiť. Okrem toho nemôže v tomto zákaze udeľovať výnimky. Ďalším nedostatkom VZN je, že nerozlišuje medzi maloletými, neplnoletými a dospelými.

Reklama

Návrh VZN predložený na rokovanie piešťanského zastupiteľstva v máji taktiež nerobí rozdiely vo veku porušovateľov zákazu, udeľuje výnimky – alkohol sa môže piť na letných terasách stálych prevádzok alebo na podujatiach, ktoré spoluorganizuje mesto, a tiež sa v ňom nič nehovorí o označení miest, kde je alkohol zakázaný. Prílohou VZN je však mapa, v ktorej sú tieto miesta zakreslené. Ide o parky, sídliská, Kúpeľný ostrov, centrum, areály škôl, železničnú a vlakovú stanicu.

Podľa náčelníka mestskej polície Marcela Mihálika, sa do piešťanskej verzie návrhu pripomienky ružomberskej prokuratúry nechystajú zapracovať. „Ak by ale s týmito pripomienkami uspeli vznikol by precedens a mestá by museli prerábať väčšinu nariadení a nie len tie, ktoré zakazujú požívať alkoholické nápoje na verejnosti,“ uviedol Marcel Mihálik. Do VZN nie je podľa neho potrebné zapracovávať vek, pretože riešenie priestupkov mladistvých osôb rieši vyššia právna norma a tou je zákon č. 219/1996.

Reklama

Zároveň potvrdil, že návrh opätovne predložia na decembrové rokovanie poslancov. „Ak sa bude na tomto zastupiteľstve schvaľovať rozpočet, posunieme schválenie nového nariadenia do ďalšieho najbližšieho zastupiteľstva,“ doplnil náčelník mestskej polície.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič


Populárne články