Connect with us

Samospráva

Čo mienia primátorskí kandidáti urobiť pre rozvoj cestovného ruchu v Piešťanoch?

Published

on

Reklama
Reklama

Prinášame vám druhé kolo odpovedí kandidátov na post primátora Piešťan, tento raz na otázku: “Čo by ste navrhli urobiť pre rozvoj a podporu cestovného ruchu Piešťanoch? Aké reálne kroky treba podľa Vás urobiť, aby boli Piešťany turisticky atraktívne?”

Dostali sme šesť odpovedí – od Kataríny Cibulkovej, Jozefa Drahovského, Mariana Ručkaya, Miloša Tamajku, Marcela Urbana a Martina Vala. Na otázku nereagoval Remo Cicutto.

Martin Valo – nezávislý kandidát

[singlepic id=6356 w=320 h=240 float=left]Piešťany sú známe ako kúpeľné mesto. Samospráva je nápomocná k rozvoju cestovného ruchu v dvoch rovinách. V prvom rade ako výberca kúpeľného poplatku, ktorý bol v ostatných rokoch takmer 600 tisíc EUR ročne (18 mil. SKK)  a ako koordinátor aktivít. Mesto nevlastní hotelové zariadenia ako napríklad Karlove Vary. Je malým spoluakcionárom  kúpeľov. Kúpele a hotelové zariadenia majú nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Kvalifikovaní z Piešťan odchádzajú do zahraničia. Najväčší zamestnávateľ prijíma ľudí z iných regiónov a oni potom v tomto začarovanom kruhu míňajú svoje peniaze mimo Piešťan…

Reklama

Piešťany sú drahšie mesto. Podnikatelia majú zvýšené ceny, aby mali ako zaplatiť nájom, horšie platia zamestnancov, preto stále hľadajú pracovné sily. Iná situácia je v kúpeľoch. V prístupe, v činnosti. Piešťany majú hlavne vďaka kúpeľom priemer 3,5 prenocovaní na deň  a lôžko. Propagácia osirela aj v tom, že kúpele už neprispievajú na štvrťročník REVUE Piešťany. Položme si otázku prečo? Na veľtrhoch sa prezentujeme spoločne, ale kúpele na svoje náklady sa propagujú aj na iných veľtrhoch. Absentuje spolupráca podnikateľov, živnostníkov so samosprávou v oveľa väčšej miere ako doteraz. Opýtajme sa prečo? Klaster pripravil samosprávny kraj a mesto čaká na grant, aby ho začalo realizovať…

Slovensko má všetkých 40 bodov v hodnotení cestovného ruchu, nemáme iba more. V Piešťanoch vďaka súkromných hotelom pribudli aj atrakcie v okolí Piešťan. Hotely sa snažia skvalitňovať svoju činnosť. Sú oceňované v slovenských rebríčkoch kvality. Samospráva má však za úlohu opraviť cesty, chodníky a hlavne dbať na čistotu mesta. To je jej najväčší podiel na zatraktívnení mesta Piešťan. O tom sa chcem s pracovníkmi samosprávy ako poslanec alebo primátor veľmi usilovať. Súčasťou tejto práce je aj doplnenie Stratégie mesta v oblasti cestovného ruchu, kde jednoznačne patrí prevádzka kúpaliska EVA, dobudovanie mestskej plavárne a veľmi kvalitného mestského marketingu v našom kraji, na Slovensku a okolitých štátoch. To sú naši budúci návštevníci.

Marcel Urban – Ľudová strana Naše Slovensko

[singlepic id=6355 w=320 h=240 float=left]Ja mám v prvom rade záujem pracovať pre občanov Piešťan pretože si myslím že práve na nich sa tu zabúda a tie ,,malé“ problémy bežných ľudí tu nikoho nezaujímajú. Pokiaľ budú naše kúpele v cudzích rukách tak sa toho moc robiť nedá, aby z toho mali prospech aj naši občania. Budem robiť v prospech cestovného ruchu len to čo bude prospešné aj pre občanov. Napríklad čistota mesta, chodníky a cesty bez výtlkov, bezpečnosť, aby ľudí neotravovali podozriví predavači s kradnutým tovarom na parkoviskách, znížiť kriminalitu. Toto sú príklady vecí do ktorých mienim investovať a ktoré sú prospešné pre občanov aj pre návštevníkov mesta.

Miloš Tamajka – SMER – SD

[singlepic id=6357 w=320 h=240 float=left]O založení klastra pre cestovný ruch (CR) som tu už písal v predchádzajúcom príspevku. Určite by to bola jedna z mojich prvotných aktivít, aby som zapojil do danej organizácie čo najviac aktérov pre CR z nášho regiónu. Málo navštevovaný park v úseku medzi kinom, Kursalonom a futbalovým štadiónom by mohol zvýšiť svoju atraktivitu a návštevnosť vytvorením náučného parku. Každé vyspelé mesto sa snaží vybudovať svoj image na základe jedinečnosti a chce sa odlíšiť od ostatných miest. Piešťany boli známe kúpeľmi a kúpaliskom Eva. Je čas nájsť novú jedinečnosť, ktorá dá signál k prilákaniu návštevníkov do Piešťan a zároveň ponúkne našim obyvateľom pracovné príležitosti. Piešťany si zaslúžia Aquapark s celoročnou pôsobnosťou spojený so zábavným parkom. Piešťany sú polohou atraktívne aj pre rakúskych, maďarských a českých návštevníkov, ktorí by začali Piešťany navštevovať ako obľúbenú destináciu.

Neveľkou investíciou bude vybudovanie  relaxačnej piesočnej pláže s lehátkami pri Váhu. Jedinečnú scenériu s pohľadom na naše labute a fascinujúcu Červenú vežu by určite ocenili nielen návštevníci Piešťan, ale aj naši občania.

Cestovný ruch, to nie je len príjem z priamych služieb, teda ubytovania, gastronómie, kúpeľníctva a wellness. Na cestovný ruch sú napojené mnohé ďalšie služby, výrobcovia a predajcovia: pekári, mäsiari, chovatelia dobytka, pestovatelia zeleniny a ovocia, práčovne a čistiarne, dodávatelia drogistického materiálu, dopravcovia, výrobcovia suvenírov až po lekárne a dodávateľov zariadení a energií.

Popri kongresovej turistiky by mohli prosperovať Piešťany aj zo športovej turistiky! Mesto, v ktorom vyrastala tak úspešná plavkyňa ako Martina Moravcová by malo byť mekkou plavcov a vodných športov Slovenska! Veď ktoré športové mužstvo alebo športoví lídri by uprednostňovali na sústredenia služby v neslávne znejúcich mestách na juhu Slovenska či v drahších susedných krajinách keby ich našli v Piešťanoch?

Marian Ručkay – nezávislý kandidát

[singlepic id=6926 w=320 h=240 float=left]Podľa môjho názoru, cestovný ruch je oblasť, ktorá v budúcnosti musí priniesť zvýšený príjem nielen do mestskej kasy. Významnejšie som sa s uvedeným problémom stretol už ako poslanec TSK. Piešťany sú pre tento druh podnikania priamo predurčené. Napriek tomu, že sa mesto zúčastňuje na rôznych výstavách – zdá sa , že to nie je dostačujúce. Aspoň nie tak, ako očakávame. Určite si musíme spoločne povedať akým smerom sa musí mesto vyvíjať t.j. ako si predstavujeme, že bude mesto Piešťany vyzerať o 20, o 40 rokov.    Viem, že podobné úvahy a návrhy resp vízie tu už boli. Tiež som sa na jednej zúčastňoval. Škoda, že ani jedna predstava  budúcnosti Piešťan si nezískala obyvateľov a zdá sa, že ani zodpovedných. Všetci však máme pocit, že to musí byť lepšie ako teraz. Je potrebné zadefinovať si čo to znamená LEPŠIE a nadchnúť pre to i našich spoluobčanov. Nie je to jednoduchá cesta, treba viac počúvať a vybrať z toho to najlepšie.

Jozef Drahovský – nezávislý kandidát

[singlepic id=6353 w=320 h=240 float=left]Piešťany sú podľa mňa známe niekoľkými špecifikami, na ktorých by sme mali stavať. Spomenul by som dve také výnimočné a to Piešťany ako kúpeľné mesto a Piešťany ako mesto bicyklov.

Piešťany ako kúpeľné mesto bolo už veľakrát rozoberané, takže Slovenské liečebné kúpele tu máme, fungujú, ale potrebujeme verejné kúpalisko-plaváreň a aquapark ako atrakciu pre prilákanie turistov. T.j. vybudovanie mestskej plavárne a poskytnutie priestoru pre súkromných investorov na vybudovanie aquaparku.

Piešťany ako mesto bicyklov – tu by som rád spolu s okolitými obcami vybudoval cyklistické(korčuliarske, bežecké) prepojenie obcí ako Sokolovce, Banka, Moravany nad Váhom, Hubina, Ducové, Horná streda, Orvište, Vrbové, Trebatice, Krakovany, Drahovce atď. s Piešťanmi. Popri týchto nielen komunikáciách spájacích, ale podľ mňa aj rekreačných, by bolo samozrejme nutné vybudovať aj „občerstvovacie stanice“, prístrešky, informačné tabule a iné atrakcie. Tieto cesty by samozrejme mohli využiť aj obyvatelia okrajových častí Piešťan, aby sa dostali bicyklom bezpečne do centra.

Určite nie posledným, ale veľmi dôležitým bodom podpory, bude určite propagácia. Pokiaľ už budeme mať čo ponúknuť, musíme dať o sebe vedieť.

Katarína Cibulková – SDKÚ-DS, KDH, Most – Híd

[singlepic id=6354 w=320 h=240 float=left]Na začiatok by bolo treba pripraviť také aktivity pre turistov, aby mali program na celý deň. V lete ide hlavne o príjemne strávený čas pri vode. Sme kúpeľné mesto a kúpalisko je pre turistov samozrejmosť. Kemp s kvalitným vybavením taktiež považujú za samozrejmosť. Fakt, že nemáme dostupné informačné centrum vnímajú ako nedostatočný záujem o hostí.

Opraviť cesty, zabrániť ukrajovaniu z mestského parku, využiť Lido, … je toho naozaj veľa. Začať by sme mali určite kúpaliskom. Myslím si, že spolupráca s SLK a urýchlená oprava Evy by boli dobrým začiatkom. Pre mnohých, ktorí to vidia ako nereálne, mám odkaz: keď sa chce, veľa sa dá dosiahnuť.

Populárne články