Connect with us

Rozhovory

Zuzana Slámková: Zahrať si v rozprávke bol môj sen

Published

on

Reklama
Reklama

Pred Vianocami sme uverejnili článok s informáciou o vysielaní rozprávky Orest z rodu čarodejníkov, kde úlohu víly Rosy stvárnila herečka z Piešťan, Zuzana Slámková. O podrobnostiach z nakrúcania, i o tom, ako sa Zuzana dostala k filmovaniu, sa dozviete v nasledujúcom rozhovore. Musím povedať, že víla Rosa a herečka Zuzana sú v mnohom veľmi podobné. Obe sú napriek svojim kvalitám nesmierne skromné, čo je v dnešnej dobe vzácne.

[singlepic id=8690 w=320 h=240 float=left]Rozprávka Orest z rodu čarodejníkov mala premiéru na Vianoce, aké sú Vaše prvé dojmy po jej odvysielaní?

Mne sa veľmi páčila, rozprávka mala dušu, mala nápad i originálne prvky. Ohlasy od mojich blízkych boli tiež pozitívne. Jediné, čo skritizovali, že som sa v zábere ukázala relatívne krátko. Mne sa ale splnil môj dávny sen. Vždy som chcela hrať v niečom väčšom, nielen v seriáloch, ktoré sa produkujú veľmi rýchlo, ale práve vo filme. Tu je predpoklad, že rozprávku si možno kúpia aj ďalšie televízie zo zahraničia. Sama scéna, v ktorej som vystupovala bola veľmi tajomná s hlbokou a očarujúcou dušou Tatier.

Priblížite nám nakrúcanie scény?

Reklama

Scénu sme točili 4 – 5 hodín. Bol síce september, ale v Tatrách už bola zima. Miesto nakrúcania bolo v Kôprovej doline, pri Kmeťovom vodopáde. Slniečko sa tu vyskytovalo len určitú časť dňa, tak sme nakrúcanie museli prispôsobiť prírodným podmienkam.

Samotnému nakrúcaniu scény predchádzali zložitejšie úpravy makeupu, účesu i kostýmov…

[singlepic id=8694 w=320 h=240 float=right]Áno, stanovisko pre líčenie a obliekanie sme mali v lesníckej chate. Chata bola vzdialená od vodopádu asi 400 metrov a bola to pre nás veľká pomoc. Samotný makeup pozostával z niekoľkých vrstiev. Parochňa, ktorú som mala v zábere sa musela zložitejšie lepiť a upevňovať. Dlhšie trvalo najmä nalepovanie jednotlivých ligotavých flitrov „kvapiek“ vody, kde bolo dôležité dodržať presné umiestnenie kvapiek, aby pri prestrihaní záberov nebolo vidieť rozdiel. Človek by neveril, koľko detailov treba brať do úvahy. Napríklad kvapka vody sa robila zo špeciálnej glycerínovej zmesi, pretože v zábere kamery by voda vôbec nevyzerala reálne.

Spomínali ste, že ste mali krásne dlhé, ale tenké šaty, pod ktorými ste mali len termobielizeň. Vydržať niekoľko hodín v ľadovom vodopáde len v tenkých šatách si vyžaduje nesmierny profesionalizmus.

V šatách, do ktorých ma obliekli som sa opatrne presúvala úzkou cestičkou k vodopádu. Prvé tri hodiny som zimu ani príliš nepociťovala. Sústredila som sa na text, zábery a prácu ako takú. Problém som trochu začala mať až potom, ako som si vyzliekla bielizeň, ktorá sa mi pod šatami krčila. Nechcela som zdržovať nakrúcanie tým, že by som sa išla prezliecť späť do lesníckej chaty, tak som to absolvovala vonku. Zohriať sa bolo už následne ťažšie. Mňa ale táto práca veľmi bavila, a tak sa zima samozrejme dala vydržať. Hlavný predstaviteľ musel mať už aj neoprén, pretože ten sa vo vode naozaj vyváľal. (úsmev)

Keď sa vrátime o pár rokov dozadu, ako ste sa vlastne dostali k profesii herečky?

[singlepic id=8697 w=320 h=240 float=left]Od mala som rada spievala, v roku 2000 som sa zúčastnila súťaže Talent (predchodca Superstar), a tam som vyhrala cenu poslucháčov. Potom som mala ale iné priority, študovala som vysokú školu s úplne iným zameraním. Až ma oslovilo divadlo Dino z Hornej Stredy. Pripravovali muzikál, kde potrebovali niekoho, kto by im naspieval pesničky do muzikálu. Skúsila som to, a dostala som aj rolu v divadle. Tak som sa stala členkou súboru, a jedného dňa prišiel za nami človek z agentúry, ktorá hľadala nové herecké tváre. O mesiac ma od nich oslovili a začala som pracovať pre seriál Súdna sieň.

V Súdnej sieni ste stvárnili úlohu právničky. Ako ste sa vžili do jej role?

V Súdnej sieni som hrala najprv rolu odporcu, potom navrhovateľa a neskôr aj svedka. Potom som dostala rolu právničky, ktorá vyžadovala väčšiu profesionalitu. Žiaľ táto rola mi osobne veľmi nesedela. Bolo treba, aby som ju stvárňovala trochu tvrdšie a drsnejšie, čo nemám tak úplne v povahe. Samozrejme by som sa to dokázala naučiť, ale nebolo až toľko času. Potom som hrala pár úloh v seriáli televízie JOJ – Prvé oddelenie.

Čo je pre Vás ako herečku najnáročnejšie?

[singlepic id=8700 w=320 h=240 float=right]Herectvo som nevyštudovala. Herci napríklad presne vedia, ako sa majú tváriť, aby to na kamere vyzeralo autenticky. Ja sa v tomto ešte hľadám. Pre mňa je dôležité vnímať pokyny režiséra, on najlepšie vidí a poradí, ako mám čo robiť. Pre mňa je výborné, keď sa vidím na kamere a podľa toho sa učím.

Aké máte ambície v oblasti herectva?

Získať akúkoľvek hereckú rolu je ťažké, pretože na Slovensku sa toho až tak veľa nenakrúca. Samozrejme, pripravujú sa ďalšie projekty, nechcem prezrádzať vopred, a tak uvidím, či ma oslovia. Nedávno som bola vybraná na nakrúcanie videoklipu. Páčila by sa mi tiež úloha v nejakom seriáli, pretože máte zabezpečený pravidelný príjem, a tak sa môžete herectvu venovať ako svojmu zamestnaniu. Ale všetko záleží od šťastia aj od kontaktov.

Zhovárala sa: Petra Adamcová  Foto: Archív Z. Slámkovej

Populárne články