Connect with us

Reklama

Pivo Krakonoš už aj na Slovensku

Published

on

Reklama
Reklama

Trutnov, patril ku kráľovským mestám v Čechách, ktoré malo právo variť pivo už v roku 1260. Toto privilégium opätovne potvrdil roku 1340 aj český kráľ Ján Luxemburský. Toto právo si obyvatelia Trutnova veľmi bránili, najmä právo míľ, ktoré chránilo mešťanov pred konkurenciou šľachticov, ktorí chceli variť a predávať svoje vlastné pivo. Akonáhle bolo za hradbami objavené iné pivo ako trutnovské, bolo okamžite zničené.

krakonosDo polovice 16. storočia sa varilo pivo po jednotlivých domoch, podľa vopred určeného poradia. Takých domov bolo v Trutnove 149. Od druhej polovice 16. storočia sa v Trutnove zakladajú spoločné pivovary.

V roku 1582 sa všetci spojili a varili pivo v jednom pivovare. Históriu pivovaru v Trutnove poznamenali aj požiare, kedy Trutnov 13-krát katastroficky vyhorel.

Pivo sa v Trutnove varilo z pšeničného sladu, niekedy bolo použité na lepšie piva i slad jačmenný. Používali sa aj rôzne druhy korenia, kvasníc a chmeľu. Dokonca sa predtým v Trutnove chmeľ aj pestoval, čo pripomína Trutnovské návrší „Chmelnica“.

Reklama

Od roku 1900 mal pivovar elektrické osvetlenie. Elektrický prúd vyrábala turbína, umiestnená v pivovare na Mlynskom náhone. V pivniciach sa uložilo 382 sudov s obsahom 35 až 72 hl, čo predstavovalo cca 22 000 hl rozpracovaného piva.

V roku 1923 sa v pivovare prvýkrát varilo 14° pivo.

V súčasnosti je pivovar vybavený modernou výrobnou technológiou, ktorá však zachováva tradičné výrobné postupy, pre zachovanie kvality trutnovského piva Krakonoš.

História v skratke pre vysvetlenie, prečo sme sa Vám rozhodli ponúknuť toto skvelé pivo. Každý deň je pre našich zákazníkov, pripravené správne vychladené 12° pivo KRAKONOŠ.

Otvorené:

Pondelok – Nedeľa

14:00 – 24:00

SWAN PUB na Winterovej 62 v Piešťanoch

(vchod od nábrežia)

swan

(inz)

Populárne články