Connect with us

Bývanie a Reality

Ceny nehnuteľností vlani v Piešťanoch stúpli o 10 percent. Aký bude tento rok?

Published

on

Reklama
Reklama

Podľa realitných kancelárií sa v roku 2018 nehnuteľnosti v ich ponuke dlho neohriali. Nedostatok bytov, domov i pozemkov spôsobil, že ľudia kupovali rýchlo, nevyčkávali. Piešťanský realitný trh a ceny nehnuteľností navyše ovplyvňujú nielen obyvatelia, ktorí potrebujú bývať, ale aj Bratislavčania a cudzinci.

Rekordný počet predajov za rekordne vysoké ceny. Tak by sa dala vystihnúť vlaňajšia situácia na trhu s nehnuteľnosťami. „Pred rokom som sa obával, či existuje ešte priestor pre ďalší rast cien nehnuteľností v Piešťanoch a okolí. Moje obavy sa nenaplnili, ceny naďalej, najmä v prvej polovici roka kontinuálne rástli, obchodovalo sa dobre a veľa,“ hovorí Andrej Bartovic z realitnej kancelárie AB Contact s tým, že aj v roku 2018 pretrvával dominantný trh kupujúcich, čiže počet záujemcov o kúpu bol vyšší ako počet nehnuteľností v ponuke. Tento trend by mal pokračovať aj v roku 2019.

Keďže Piešťany sú zaujímavou lokalitou nielen pre obyvateľov, ktorí potrebujú riešiť bývanie, ale aj pre investorov z iných miest a cudzincov, dobré ponuky sa míňajú rýchlo. „Začiatkom januára sme klientom v našej databáze poslali ponuku garzónky na predaj a do dvoch hodín sme mali dohodnutých osem obhliadok,“ uviedol príklad z praxe A. Bartovic. Podľa jeho štatistík ceny nehnuteľností v Piešťanoch vlani stúpli o 10 percent.

A čo sa bude diať na realitnom trhu v roku 2019? „Rekordne nízke úrokové sadzby by sa postupne mali začať zvyšovať. Rovnako začnú platiť ďalšie prísnejšie pravidlá pre poskytovanie úverov. Na trhu je však naďalej dostatok kapitálu a nedostatok ponúk. Žiadny zásadný prepad cien preto neočakávam, kvalitná ponuka sa bude v Piešťanoch a okolí naďalej predávať za rekordné ceny,“ vysvetlil Bartovic.

Reklama


Podľa realitných maklérov je v Piešťanoch enormný nedostatok bytov a stavebných pozemkov, nové lokality nie je kde otvárať. Zaujímavá je preto každá dobrá ponuka v tomto segmente, neexistuje zlá adresa. Pokiaľ má byt vyriešené vlastné parkovanie je to bonus, ktorý vždy zaberie. Domov, najmä starších je v ponuke viac. Pri ich kúpe sú kupujúci opatrnejší, najmä kvôli rekonštrukciám. Preferujú preto skôr nové domy na kľúč, pokiaľ sú cenovo prijateľné.

Chystajú sa aj nové projekty, minimálne dva sú už v realizácii a ďalšie čakajú na na platné stavebné povolenie. Podľa maklérov ich je však stále málo. Nedostatok nehnuteľností v Piešťanoch sa snažia developeri nahrádzať zvýšenou ponukou v okolitých obciach.

Z cudzincov naďalej najviac nakupujú občania z arabských krajín. Kúpu nehnuteľnosti v Piešťanoch, na Banke, alebo v Moravanoch berú ako výbornú investíciu a výrazne tak ovplyvňujú realitný trh v Piešťanoch. Lokálni developeri sa tomuto trendu prispôsobili a niektoré nedávne projekty boli určené vyslovene pre nich. Investori zo západnej Európy, Ruska a USA sa postupne vytratili, z Číny a Ázie ešte nedorazili. Naopak, čoraz častejšie na úver kupujú udomácnení cudzinci dlhodobo žijúci a pracujúci v našom regióne (najmä Ukrajinci a Srbi).

Lokálny trh a ceny však naďalej ovplyvňuje slogan „v Piešťanoch sa dobre býva“. Veľa Slovákov, najmä z Bratislavy, rado trávi čas v Piešťanoch a s obľubou investuje do nákupu ich druhého bývania v kúpeľnom meste.

– red- Zdroj: Realitná kancelária AB Contact, Piešťany

Populárne články