Connect with us

História

Pamätihodnosti mesta: Pavilón „Alexander“

Published

on

Reklama
Reklama

Pamätihodnosti mesta Piešťany sú zoznamom historicky a architektonicky cenných pamiatok v našom meste. Ďalšou na bohatom zozname je pavilón „Alexander“, v súčasnosti známy ako Hotel Sandor Pavillon. Priekopnícke ubytovacie zariadenie, slúžiace ako robotnícka liečebňa, navrhli Henrik Böhm a Armin Hegedűs a budova v sebe nesie prvky moderny.

IMG_6497_resize

Dvojica architektov Henrik Böhm a Armin Hegedűs sa podieľali napríklad na projektoch pre výstavbu hotela Thermia Palace, balneoterapie v hoteli Irma, ich rukopis nesie aj hotel Lipa, kúpeľný dom Pro Patria, Vila Alexander. Prestavali hotel Zelený strom, Kúpeľný hotel a aj už zbúrané Kúpeľné divadlo alias kino Hviezda.

Pavilón Alexander je jednoposchodový, podpivničený, v pôdoryse obdĺžnikový, solitérny objekt usporiadaný ako konštrukčný aj dispozičný trojtrakt. Objekt má valbovú strechu, na fasádach upútavajú predovšetkým tehlové ostenia okien. Aj ďalšie plastické články, napríklad podrímsové konzolky si zaslúžia pozornosť pre nevtieravú nápaditosť s akou prispievajú k oživeniu exteriéru.

Reklama

IMG_6494_resizeIMG_6499_resize

V dobe vzniku bol pavilón vybavený dômyselným systémom teplovzdušného vykurovania, ktorý pozoruhodne fungoval počas celej existencie liečebne. Vo svojej dobe bol úplne ojedinelou robotníckou liečebňou, ktorá je v súčasnosti reprofilovaná na hotelové zariadenie Hotel Sandor Pavillon.

IMG_6506_resizeIMG_6504_resize

-lt/Zdroj: Mesto Piešťany, Piešťanský denník, google/Foto: lt-

Populárne články