Connect with us

Blogy

Klavír osirel, sviečky pripomínajú smutnú udalosť

Published

on

Reklama
Reklama

Je to už viac ako týždeň, čo zomrela Mirka Gajdošíková, vedúca a majiteľka kníhkupectva na pešej zóne. Osoba, ktorá venovala svoj život knihám a kultúre. Odvtedy osirel aj Klavír pre všetkých pred jej kníhkupectvom a sviečky vedľa neho pripomínajú smutnú udalosť. Na znak úcty k osobe, bez ktorej by projekt klavíru na ulici nebol, zostane zatvorený do poslednej rozlúčky s ňou. Tá sa uskutoční 22. septembra o 14:00 hod. na cintoríne vo Veľkom Orvišti.

14333560_1069547433094676_5762421832605215998_n

Spomínam si ako som niekedy začiatkom roka 2014 hľadal s kolegami partnerov projektu Klavír pre všetkých. Nechceli sme klavír nechať len tak na ulici na pospas počasiu. Premýšľali sme, ako ho zakryť, zamknúť, a kto sa bude starať o to, aby bol otvorený počas dňa. Napadlo nás, že kníhkupectvo má otváracie hodiny presne v rovnakých časoch ako potrebujeme. Zašli sme teda za Mirkou Gajdošíkovou, či sa k nám nepridá a nepomôže. S úsmevom akým to vedela povedať len ona, vraví: „Jasne“.

Toto je už tretie leto, kedy klavír na ulici spríjemňuje atmosféru na pešej zóne. Mirka a jej kolegyne počas sezóny pravidelne ráno otvárali a večer zatvárali obal klavíra. Odmenou im bolo, keď sa za klavír posadil človek, ktorý spustil uchu lahodiace predstavenie, ale i šťastný pohľad detí, ktoré sa prvý raz dotkli klavíra. Občas si užili, aj trieskanie do nástroja a nie práve najpríjemnejšie zvuky, to však zatieni pozitívna nálada, ktorú klaviristi dokázali navodiť.

Reklama

Žiaľ už mi Mirka nezavolá, že treba opraviť zámok, alebo doriešiť niečo iné. Je to zvláštny pocit napriek tomu, že s touto stránkou života so vysporiadaný a verím, že všetci dobrí ľudia sa ešte raz spolu stretnú…

T. Hudcovič

Populárne články