Úvod Aktuality Dobrovoľníci budovali pri Striebornici zábrany, každoročne ochránia tisíce žiab

Dobrovoľníci budovali pri Striebornici zábrany, každoročne ochránia tisíce žiab

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

V nedeľu 12. marca sa asi tridsať dobrovoľníkov vybralo k vodnej nádrži Striebornica. Na úbočí priľahlých rolí začali budovať zábrany, ktoré majú ochrániť viacero druhov žiab pred zrazením autom Rampage City. Práce má už tradične pod palcom Občianske združenie Kvas.

17192163_1228703863845698_8723858385846876168_o

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Po počiatočnej porade sa približne o desiatej dopoludnia pustili do prác členovia občianskeho združenia, rodičia s deťmi i dobrovoľníci z Piešťan a okolia 인스타 일괄 다운로드. S kopaním rýh, osádzaním oporných kolov a kladením fólie pomáhala vďaka projektu Európska dobrovoľnícka služba aj mladá Talianka a tiež zoológ zo Správy CHKO Malé Karpaty. Zábrany budú dlhé spolu asi 900 metrov a v prípade, že ich aktivisti s dobrovoľníkmi dnes nestihnúť osadiť, budú pokračovať počas najbližšieho týždňa raw prequel.

Žaby a všeobecne obojživelníky majú pre ekosystém väčší prínos, ako sa na pohľad zdá. „Obojživelníky sú predátormi hmyzu, vedia udržiavať populáciu škodcov 스모토리 다운로드. Žijú hlavne v lese a jeho okolí. Obojživelníky sú jedna z najohrozenejších skupín spomedzi všetkých živočíchov. Sú naviazané na ďalšie druhy – buď sú predátormi pre ne alebo samotné obojživelníky sú potravou pre iné živočíchy 곰세마리 mp3 다운로드. Akonáhle nám vypadne celá skupina z ekosystému, ten sa začne rúcať. Obojživelníky sú takou istou súčasťou prírody ako my. Všetko všeobecné ohrozenie prírody v konečnom dôsledku ohrozuje aj nás,“ povedal Aurel Rusnák z Občianskeho združenia Kvas 전자정부프레임워크 3.6 다운로드.

IMG_4896

Okolie Striebornice obývajú dva druhy žiab vmware player 32-bit. „Jedna skupina je celoročne naviazaná na vodu a býva priamo v nej alebo v jej blízkosti. Okrem nej existujú aj druhy zemné, ktoré sú naviazané skôr na suchozemské prostredie HeatFilm Express. Tie tiahnu a stretávame ich tu. Najviac je ropúch bradavičnatých, sú tu aj ropuchy zelené a tri druhy skokanov – skokan hnedý, štíhly, ostropyský,” prezradil Rusnák Youtube mp3.

Posledné roky okrem prenášania žiab spoza fólie chodia dobrovoľníci popri ceste aj do vyšších oblastí a tiež okolo jazera, kde žaby vyhľadávajú a následne prenášajú. „Keď sme chodili popri fólii, prenesených bolo od 1 500 do 3 000 žiab, teraz ich mávame od 2 000 do 5 000 문명6 무료 다운로드. Je to zmenou našej metodiky, nie je to tým, že by sa populácia vyvíjala,” doplnil Rusnák.

IMG_4847

Prenos žiab prebieha každoročne vo večerných hodinách. „Podmienky musia vyhovovať ťahu – musí byť v lokalite približne desať stupňov, ideálne je, ak je trošku vlhko. Ťah sa začína väčšinou v polovici mesiaca, okolo pätnásteho či dvadsiateho marca. Na koľko vieme predpovedať počasie, na toľko vieme aj predpovedať, či ťah bude, alebo nebude, sú to asi tri dni vopred,” dodal Aurel Rusnák. Dobrovoľníci monitorujú lokalitu asi jeden mesiac. Ak je stabilne teplo a vlhko, prípadne večer aj mrholí, osemdesiat percent žiab uskutoční ťah za tri či štyri dni.

„Pozývam všetkých na večerné prenosy. Je to super zážitok s čelovkami a reflexnými vestami. Určite dáme na PN-kách avízo, keď sa ťah začne,“ uzavrel Aurel Rusnák z OZ Kvas.

-vv-

REKLAMA