Connect with us

Blogy

Blog Petra Zemánka: Ad: Sme nezodpovední… ?

Published

on

Reklama

Situácia vo svete i na Slovensku sa v súvislosti s pandémiou Covid-19 opäť skomplikovala, preto sa vraciam k téme zo svojho marcového blogu. Svoju úvahu o zodpovednosti občanov som písal počas vrcholiacej 2. vlny pandémie na Slovensku, kedy u nás umieralo denne cca 100 občanov a zaujali sme neslávnu I. priečku v počte úmrtí na svete v prepočte na milión obyvateľov. Očkovanie proti koronavírusu vo svete sa iba rozbiehalo a v SR bol akútny nedostatok vakcín a liekov proti tejto chorobe.
S príchodom jari sa situácia u nás upokojila, občania si prakticky slobodne „vybrali“ svoju vakcínu a cca tretina obyvateľstva sa nechala proti vírusu Covid-19 zaočkovať. S postupným odznievaním príznakov pandémie úmerne klesal aj záujem obyvateľstva o prevenciu očkovaním proti chorobe napriek tomu, že vakcín bolo dostatok a vedci upozorňovali na nedostatočný stupeň kolektívnej ochrany pri dosiahnutej úrovni zaočkovanosti pod 40% populácie na Slovensku (aktuálne je 45%). Bolo to cca o 20% menej, ako v okolitých krajinách EÚ. Ľudia sa aj vďaka šíreným (dez)informáciám na sociálnych sieťach rozhodli s vakcináciou počkať a užívať si leto a slobodu cestovania plnými dúškami. Napriek tomu, že sa vo svete začali rýchlo šíriť nové agresívnejšie mutácie koronavírusu, niektorí občania tieto varovné správy a upozornenia odborníkov jednoducho odignorovali…
Po pokojnom dovolenkovom a prázdninovom lete prišiel nový školský rok a s ním aj pozvoľný nástup 3. vlny pandémie. Dovolím si tu jeden rímsky citát od Cicera: Ako zaseješ, tak budeš žať… Nedôslednosť či nezodpovednosť slovenských politikov pri očkovaní sa na jeseň prejavila tým, že sa spoločnosť rozdelila na 2 približne rovnaké tábory. Jednu skupinu tvoria zaočkovaní, ktorých aj napriek výhradám a nevôli niektorých občanov nazvem pracovne „zodpovední“ a tvorí ju cca 45% plne zaočkovaných občanov (uprostred novembra 2021). Druhú skupinu „ostatných občanov“ tvoria nezaočkovaní a takí, ktorí už chorobu prekonali. Pokusy vlády na jeseň presvedčiť niektorých občanov dať sa proti Covid-19 preventívne zaočkovať (napr. tzv. Očkovacou lotériou), v podstate zlyhali na nezáujme „ostatných“…

Kam sme sa dostali teraz?

V novembri sa pandémia rozbehla naplno. Pandemická vlna sa bleskove šíri z východu SR smerom na západ a nemocnice sa rýchlo plnia pacientmi, z ktorých až 80% tvoria nezaočkovaní. Aktuálne (15.11.) na Slovensku zomiera na Covid-19 cca 50 ľudí denne a ďalší vývoj je nejasný. Pandémia sa šíri podobne aj v okolitých štátoch, avšak s tým rozdielom, že u nich je evidovaná nižšia celková úmrtnosť na koronavírus, vyplývajúca z vyššieho stupňa zaočkovanosti obyvateľstva.
Jednotlivé okresy v SR sa aktuálne riadia tzv. Covid-automatom, ktorý radí okresy do rôznych farieb zjednodušene od bezrizikovej zelenej, cez oranžovú, červenú, bordovú až po čiernu farbu, ktorá znamená výrazné obmedzenie akýchkoľvek aktivít občanov žijúcich v dotknutom okrese.
Od 15.11. padol do čiernej farby aj okres Piešťany, k čomu už zasadol aj krízový štáb Mesta, aby prijal základné ochranné opatrenia na najbližšie obdobie. Muselo to tak dopadnúť? Mali by sa nad tým zamyslieť všetci občania mesta resp. okresu, ktorí nezabezpečili dostatočnú zaočkovanosť.

Reklama

Prečo?

V platnom Covid-automate existujú tzv. žolíky, ktoré umožňujú preradiť okres do lepšej farby v prípade, že sa dá proti Covidu-19 zaočkovať dostatočný počet obyvateľov okresu vo veku nad 50 rokov (50+). Najzodpovednejšie k očkovaniu pristúpili seniori v Bratislave a Dunajskej Strede, ktorí získali dokonca až 2 žolíky za viac ako 75% zaočkovanosť občanov nad 50 rokov. Jedného žolíka získali aj krajské mestá s výnimkou Košíc a Ban. Bystrice. A ako sú na tom Piešťany, ktoré sú momentálne v čiernej farbe? Dobrou správou pre občanov mesta je, že máme podobnú vysokú mieru zaočkovanosti ako v 20 najlepších okresných a krajských mestách (dokonca lepšiu ako oveľa väčšie Košice či Banská Bystrica), čo nám dáva dobrú perspektívu do budúcnosti. Sobotným zaočkovaním cca 400 občanov jednodávkovou vakcínou Jenssen v OD TESCO Piešťany sme s vysokou pravdepodobnosťou dosiahli viac ako 65% hranicu zaočkovanosti osôb 50+ pre zisk žolíka, ktorý by mal vrátiť okres Piešťany do bordovej farby už v najbližšom období…
Na možnosť zisku Covid-žolíka nás spolu s ďalšími 5 okresmi SR upozornil 4.11. aj pán premiér Heger na sociálnej sieti v statuse VAKCÍNA PRINÁŠA MESTÁM SLOBODU (Banská Bystrica, Nitra, Piešťany, Ružomberok, Myjava a Námestovo). Túto možnosť doteraz využili iba obyvatelia okresu Ružomberok, ktorým sa zaočkovaním seniorov 50+ podarilo zostať v bordovej farbe. Podľa aktuálne zverejnenej mapy Covid automatu sa v budúcom týždni (od 22.11.2021) medzi bordové okresy vráti aj Námestovo. Prečo tam nepribudli aj Piešťany, to je otázka na MZ SR resp. regionálnych hygienikov, ktorí sa na tvorbe Covid mapy podieľajú.
Vďaka občanov piešťanského okresu za perspektívny návrat do bordovej farby by mala smerovať predovšetkým zodpovedným predstaviteľom TTSK a zamestnancom Mesta Piešťany, ktorí nám v sobotu 13.11. zabezpečili pojazdné očkovanie v OD TESCO. Myslím si, že veľké uznanie si zaslúži aj pán redaktor Palkovič za sériu príspevkov o pripravovanom očkovaní v trnavskom kraji, publikovaným postupne od stredy 10.11. až do „očkovacej“ soboty.
Na záver sa vrátim k otázke v nadpise článku, či sme zodpovední. Myslím si, že na to si musí dať odpoveď každý sám za seba! Napriek nadštandardným aktivitám antivakcinárov resp. odmietačov nosenia rúšok v Piešťanoch, ktorí sa v posledných týždňoch zviditeľňujú v našom meste si myslím, že to mediálne nevytvára pravdivý obraz o Piešťanoch. Naopak, stupňom zaočkovanosti sa radíme medzi 1/3 najzodpovednejších okresov v SR, čo by nám mohli závidieť naši susedia v čiernej farbe z Hlohovca, Nového Mesta n.V., Senice, či Topoľčian. Podľa môjho názoru je otázkou krátkeho času, kedy sa Piešťany vrátia medzi bordové okresy, čo je to veľmi pozitívna informácia pred príchodom Vianoc…
Vážení občania 50+ v celom piešťanskom okrese, za váš zodpovedný prístup k očkovaniu a ochrane zdravia nás všetkých vám zo srdca ďakujeme !
P. Zemánek

Reklama

Populárne články