Úvod Blogy Adam Rehák Blog Adama Reháka: Pajštún – zrúcanina strážneho hradu Uhorska pri Stupave

Blog Adama Reháka: Pajštún – zrúcanina strážneho hradu Uhorska pri Stupave

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Počasie posledných dní turistike prialo, takže prichádzam s ďalším tipom na pekný výlet. Tentokrát som aj s kamoškou zamieril na západ Slovenska, takmer až k hlavnému mestu, a to k Stupave 엘사 사진 다운로드. Naša cesta ako vždy začína v Piešťanoch a cieľová dedinka kam vyrážame na hrad Pajštún sa volá Borinka. Je viacero možností trasy, my však vyberáme diaľnicu do Pezinka, prechod cez Pezinskú babu, cez Stupavu do Borinky Sept. Cesta za ideálnej premávky trvá 1,5 hodinu. Nakoľko sa nám páčila, volíme ju aj na spiatočnej ceste.

Cesta na hrad

Prichádzame do spomínanej obce Borinka Good guy download. Ako takmer vždy, stretávam sa s mizerným značením, ale po malej konzultácii zisťujeme, že treba zaparkovať cca v strede dediny pri obecnom úrade a kostole Microsoft toolkit. Chvíľu nám to trvá, ale máme šťastie a už nám nič nebráni vyraziť. Ideme priamo ku kopcu, kde sa hrad nachádza, po cca 100 m odbočujeme vľavo ako nám ukazuje značka a vydávame sa po červenej značke počas celej cesty sql server 2000 다운로드. Cesta vedie drvivú väčšinu cez krásny hustý bukový les, čiže máme celý čas príjemný prírodný tieň. Po cca 15-tich minútach prichádzame na malé rázcestie, odkiaľ nám začína celkom slušný „stupák“ k hradu Nintendo ds rom. Nie je to veľmi náročné, ale dá to zabrať a sem – tam malá prestávka padla vhod. Po asi 30-tich minútach sa však dostávame na vytúžený hrad 맥 os 모하비 다운로드.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Pajštún

Prichádzame na hrad, do ktorého sa dostávame cez kedysi vstupnú bránu. Bohužiaľ, tento hrad sa zatiaľ nedočkal obnovy, ale zato ponúka iné možnosti Lune's Pharmacy. Hrad je málo členitý a tak je tu veľa príležitostí a miest na opekanie a pohodlné sedenie na tráve či prírodných lavičkách. My si však obzeráme ešte ruiny hradu a kocháme sa krásnym výhľadom 7-zip. Nachádza sa tu samozrejme aj niekoľko hradných stien a časť jednej veže. Pri jej okraji je dobre vidno, aké prevýšenie sme zdolali.

Dostávame sa na hornú časť hradu, ktorá je upravená na oddych a piknik na lúke ohraničenej historickými hradbami jsp url image. A tak to tu aj vyzerá. Veľa ľudí, ktorí si sem prídu urobiť piknik s deckami a užiť si krásne počasie. My ešte prechádzame po obvode hradieb a pri jednom pohľade dole sa mi naskytá pohľad na skupinku horolezcov. Naozaj, skala, na ktorej bol hrad postavený je ako stvorená pre tento šport. Neskôr si všímam, že takmer celý obvod je uspôsobený na lezenie. Už takmer na konci môjho spoznávania hradu objavujem, ako z vrchu strážia vstup do hradu hlavy kamenných levov, z ktorých sa zachovalo iba 6 kusov. Obhliadka hradu nám zabrala asi 30 minút. Potom sa pripájame k ostatným turistom a vychutnávame si slnečné lúče na lúčke v strede hradu. No a nakoniec nás čaká cesta domov.

Vedeli ste, že?

Hrad Pajštún bol postavený v 13. storočí a mal strážnu funkciu na hranici Uhorska. Hrad zničili až napoleónske vojská okolo roku 1810 a obnovy sa zatiaľ nedočkal. Je však vyhľadávanou destináciou pre horolezcov a turistov, ktorí tu neraz aj prespávajú.

REKLAMA