Connect with us

Blogy

Odpadové hospodárstvo je časovaná bomba

Published

on

Reklama

Za každým obyvateľom kraja zostalo vlani 428 kg komunálneho odpadu. Takúto titulku mal nedávno článok v denníku SME. To je nárast o takmer 39 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

[singlepic id=21637 w=320 h=240 float=right]Ak budeme pokračovať v tomto trende, netreba veľa hovoriť o tom, ako to tu bude vyzerať o pár rokov. Odpadové hospodárstvo je časovaná bomba, ktorú treba riešiť veľmi citlivo. Od tohto roku si preto priplatíme za komunálny odpad o 3,66 eura na osobu a rok. Ani toto zvýšenie však nevykryje celkové náklady spojené s likvidáciu a mesto musí túto činnosť dotovať ešte čiastkou vyše 103 000 eur.

Reklama

Zvyšovaním sú najviac postihnutí občania, ktorí už dnes poctivo separujú a vynakladajú úsilie na to, aby minimalizovali dopad na životné prostredie a týmto krokom aj šetria verejné prostriedky, nakoľko za vyseparovaný odpad mesto neplatí. To znamená, za to, že musíme platiť viac za likvidáciu komunálneho odpadu, si môžeme my obyvatelia sami. Je logické, že pri náraste množstva odpadu, vznikajú aj vyššie náklady na jeho uskladanie na skládke, nakoľko práve skládkovanie tvorí najväčšiu položku v odpadovom hospodárstve.

[singlepic id=16589 w=320 h=240 float=right]K zvyšovaniu cien taktiež prispievajú aj tí nezodpovední spoluobčania, ktorí svojím egoistickým prístupom k nám ostatným, zakladajú nelegálne skládky, ktoré musí mesto zlikvidovať z našich daní. Tieto vznikajú ako pri stanovištiach odpadu na sídliskách pri prerábkach bytov, tak aj po okrajoch mesta a takto všetkých “vítajú” pri vstupe do Piešťan.

Reklama

Nedávno pribudli na našich uliciach odpadové koše na ukladanie nepotrebného šatstva. Týmto krokom máme v tesnej blízkosti našich obydlí už všetky nádoby, potrebné na to, aby sme mohli vytriediť bežný odpad, ktorý vyprodukujeme a do nádob na netriedený odpad vhodiť ozaj iba to, čo sa nikde nehodí.

Treba pochopiť, že pokiaľ si neuvedomíme vlastnú zodpovednosť a dôležitosť triedenia odpadu, môžeme v budúcnosti očakávať ďalšie a ďalšie zvyšovanie poplatkov, nehovoriac o tom, že si meníme svoje okolie na jedno veľké smetisko. Je teda len na nás, ako sa k tejto problematike postavíme.

Autor: Jozef Malík

Populárne články