Connect with us

Kultúra

Slovákov v rovnošatách spoznáte v Piešťanoch

Published

on

Reklama
Reklama

Vojenské historické múzeum v Piešťanoch spustilo pre svojich návštevníkov novinku v podobe stálej expozície „Slováci v rovnošatách 1848 – 2020“. Expozíciu dobových zbierkových predmetov výstroja vojakov dnes slávnostne otvorili minister obrany SR Jaroslav Naď spolu so štátnym tajomníkom rezortu Marianom Majerom, náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom a riaditeľom Vojenského historického ústavu plk. Miloslavom Čaplovičom. Minister Naď pri tejto príležitosti priblížil, že rezort obrany v súčasnosti pripravuje pre profesionálnych vojakov nové a moderné uniformy.
„Som veľmi rád, že ani pandémia nezastavila pracovníkov Vojenského historického múzea v rozvoji a príprave nových expozícií pre návštevníkov. Ich prácu si nesmierne cením, pretože zachovávajú významné spomienky na naše dejiny. Verím, že nová expozícia ešte zvýši pomerne vysoký záujem, ktorému sa naše vojenské múzeá tešia,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď. Zároveň pri tejto príležitosti priblížil plány rezortu v otázke zabezpečenia nových uniforiem pre profesionálnych vojakov. „Príslušníci Ozbrojených síl SR si zaslúžia nové uniformy, ktoré budú spĺňať všetky prvky tradícií a histórie našich ozbrojených síl, nie také, ktoré sú odkazom vojenských poradcov, ktorí sem prišli niekedy po 2. svetovej vojne a ukázali nám to, ako majú naši vojaci vyzerať. My máme vlastnú históriu,“ uviedol.
Vďaka novej expozícii návštevníci po prvýkrát uvidia viac než 300 zaujímavých malorozmerných zbierkových predmetov z 22 zbierok múzejného fondu, ktoré boli doposiaľ uložené iba v depozitároch oboch múzejných oddelení VHM v Piešťanoch a vo Svidníku. Expozíciu obohacujú aj ďalšie predmety kultúrnej hodnoty pochádzajúce zo súkromných zbierok milovníkov histórie.
Stála expozícia „Slováci v rovnošatách 1848 – 2020“ sa nachádza v nových výstavných priestoroch v jednej z častí historického hangáru H-1, v areáli piešťanského vojenského historického múzea. V priebehu mája a júna sa pre návštevníkov postupne otvoria všetky súčasti VHÚ. Presný rozpis je dostupný na https://bit.ly/3xLvYW0.
Rezort obrany v súčasnosti pripravuje stavebnú dokumentáciu na výstavbu novej haly vo Vojenskom historickom múzeu v Piešťanoch, v ktorej expozícia bude mapovať obdobie od roku 1945 až po súčasnosť.
TS MO SR Foto: MO SR

Populárne články